Lajme

Musk do të vizitojë Kinën këtë javë për herë të parë në tre vjet


CEO i Tesla-s, Elon Musk pritet të vizitojë Kinën këtë javë, udhëtimi i tij i parë në vend në tre vjet.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”, duke iu referuar tre burimeve të njohura.

Musk pritet të takohet me zyrtarë të lartë kinezë dhe të vizitojë fabrikën e Tesla-s në Shangai, thanë dy burime në kushte anonimiteti.

“Nuk ishte menjëherë e qartë se me kë do të takohej Musk dhe çfarë do të diskutojnë. Tesla dhe Zyra e Informacionit e Këshillit Shtetëror të Kinës nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment”, shkruan agjencia britanike.

Në mars, Reuters raportoi se Musk po planifikon një udhëtim në Kinë dhe dëshiron të takohet me kryeministrin kinez Li Qiang që në prill, koha e saktë varet nëse Li është i lirë.

Kina është tregu i dytë më i madh i Tesla-s pas Shteteve të Bashkuara, dhe fabrika e saj në Shangai është qendra më e madhe e prodhimit të prodhuesit të automjeteve.

Musk zotëron gjithashtu Twitter, i cili është i ndaluar në Kinë, megjithëse disa njerëz mund ta përdorin atë përmes një VPN-je.

Udhëtimi do të jetë vizita e parë e Musk në Kinë që kur ai pushtoi internetin në fillim të vitit 2020 duke kërcyer në skenë gjatë një ngjarjeje në fabrikën Tesla në Shangai.

“Ajo gjithashtu vjen në një kohë kur Tesla po përballet me sfida të shumta, duke përfshirë rritjen e konkurrencës nga prodhuesit kinezë të automobilave që eksportojnë automjete elektrike të prodhuara në Kinë, pasi kërkesa në tregun më të madh të automjeteve në botë dobësohet”, shtoi Reuters.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore