Sport

Muriqi për ndeshjen që u ndërpre në Rumani: Pse po përzihet politika në futboll – pse mos të jetojmë në paqe


Vedat Muriqi

Sulmuesi i Kombëtares së Kosovës, Vedat Muriqi, ka folur për ballafaqimin me Rumaninë pasi ndeshja u ndërpre për gati një orë pasi lojtarët kosovarë u larguan nga fusha në minutën e 19-të, kur tifozët rumunë filluan të thërrisnin “Serbi, Serbi” dhe u shfaq një pankartë “Kosova është Serbi”.

“Njerëzit po harrojnë që ne jemi njerëz dhe një ditë do të vdesim të gjithë. Pse të mos jetojmë të gjithë në paqe. Futbolli është diçka që na bashkon, na bën të kënaqemi, duhet të përzihet politika në futboll. Janë 20 mijë njerëzit këtu sot. Ata duan t’i shijojnë golat”, deklaroi Muriqi pasi shënoi golin e fitores për skuadrën e tij Mallorca në Spanjë e cili e mposhti Celta Vigon 1 me 0 të shtunën.

Megjithatë, shtoi se “nuk mund t’i ndalosh njerëzit apo të ua mbyllësh gojën, ata mund të thonë çfarë të duan”.

Sulmuesi kosovar nuk e ka fshehur gëzimin për golin e parë në kampionat, si dhe për fitoren e parë të skuadrës së tij.

“Jam shumë i lumtur sepse është fitorja jonë dhe gjithashtu goli im i parë pasi humba dy penallti. Shtimi i tre pikëve ishte gjëja më e rëndësishme. Një sulmues nuk mund të kërkojë më shumë, të shënojë dhe të fitojë”, theksoi ai.

Ndryshe, UEFA njoftoi hapjen e një procedure disiplinore për incidentin në ndeshjet e fundit kualifikuese për Euro 2024 kundër Federatës së Futbollit të Rumanisë pas ndërprerjes së ndeshjes me Kosovën.

Ndeshja kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024 mes Rumanisë dhe Kosovës në Bukuresht u ndërpre për rreth një orë javën e kaluar, pasi tifozët vendas bënë thirrje dhe e shpalosën një baner “Kosova është Serbi”.

Kosova ka pësuar humbje në udhëtim te Rumania me rezultat 2-0.

Rumania është njëra nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, bashkë me Spanjën, Qipron, Greqinë dhe Sllovakinë, që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore