Sport

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)


Los Anxheles. Photo: AFP

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën Kombëtare të Basketbollit (NBA).

I konsideruar gjerësisht si një nga basketbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Bryant fitoi pesë kampionate NBA, ishte 18 herë në All-Star, 15 herë anëtar i ekipit All-NBA, 12 herë anëtar i ekipit All-Defensive, Lojtari më i Vlefshëm i NBA-së (MVP) 2008 dhe dy herë MVP i finaleve të NBA.

Ai i vuri vetes pseudonimin “Black Mamba” në mesin e viteve 2000 dhe epiteti u thirr gjerësisht nga publiku.

Bryant fitoi medalje të arta në ekipet olimpike të 2008 dhe 2012 të SHBA. Në vitin 2018, ai fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë të shkurtër të animuar për filmin “Dear Basketball”.

Bryant vdiq, së bashku me vajzën e tij Gianna dhe shtatë të tjerë, në një aksident me helikopter në Calabasas, Kaliforni, më 26 janar 2020.

Bota e sportit humbi një nga ikonat e saj, por ai do të mbetet i përjetshëm për kujtimet që ka lënë pas. Në mbarë botën tashmë ka murale dedikuar Bryant.

Brooklyn NY. Photo: AFP
Burbank, LA. Photo: Getty
Campania, Itali. Photo: Getty
Chinatown NY. Photo: AFP
Costa Mesa, Kaliforni. Photo: Getty
Guangdong Kinë. Photo: Gtres
LA. Photo: AFP
LA. Photo: USA Today Sports
LA. Photo: AFP
LA. Photo: Getty
Napoli, Itali. Photo: Getty
Taguing City, Filipine. Photo: Reuters

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore