Lajme

Muaji i shenjtë i Ramazanit, gjërat që duhet të keni parasysh këtë vit


Muaji i shenjtë i Ramazanit do të fillojë në fund të kësaj jave. Agjërimi para lindjes së diellit deri në perëndim të diellit zgjat diku nga 12 deri në 18 orë, në varësi të vendit ku ndodheni në botë.

Myslimanët besojnë se Ramazani është muaji kur vargjet e para të librit të shenjtë të Kuranit iu shpallën Profetit Muhamed më shumë se 1400 vjet më parë.

Agjërimi i muajit të shenjtë është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe është i detyrueshëm për të gjithë myslimanët që janë në gjendje të mirë shëndetësore. Ata që përjashtohen përfshijnë fëmijët e vegjël, këdo që është i sëmurë, udhëtarët dhe gratë që janë shtatzënë, me gji ose me menstruacione.

Ramazani konsiderohet gjithashtu një muaj i natës për myslimanët që përfundojnë agjërimin e tyre të përditshëm në perëndim të diellit, pastaj fillojnë lutjet më të gjata të teravive.

Pse Ramazani fillon çdo vit në data të ndryshme?

Ramazani fillon çdo vit 10 deri në 12 ditë më herët. Kjo për shkak se kalendari islamik bazohet në kalendarin hënor të Hixhrit me muaj që janë 29 ose 30 ditë.

Këtë vit, dita e parë e agjërimit në Mekë ka të ngjarë të jetë e enjtja, 23 mars, në varësi të shikimit të hënës së re.

Për shkak se viti hënor është më i shkurtër se viti diellor për 11 ditë, Ramazani do të kremtohet dy herë në vitin 2030 – fillimisht duke filluar më 5 janar dhe më pas duke filluar më 25 dhjetor.

Myslimanët që jetojnë në vendet më jugore të botës, si Kili apo Zelanda e Re, do të agjërojnë mesatarisht 12 orë, ndërsa ata që jetojnë në vendet më veriore, si Islanda apo Grenlanda, do të kenë agjërim më shumë se 17 orë.

Për myslimanët që jetojnë në hemisferën veriore, numri i orëve të agjërimit do të jetë pak më i shkurtër këtë vit dhe do të vazhdojë të zvogëlohet deri në vitin 2031, vit që Ramazani do të përfshijë solsticin dimëror – dita më e shkurtër e vitit.

Pas kësaj, orët e agjërimit do të rriten deri në solsticin e verës – dita më e gjatë e vitit në hemisferën veriore.

Për myslimanët që jetojnë në jug të ekuatorit, do të ndodhë e kundërta.

Ushqimi para agimit për të filluar agjërimin ditor quhet syfyr, ndërsa prishja e agjërimit pas perëndimit të diellit quhet iftar.

Si e ka ndryshuar shkenca Ramazanin?

Shkenca moderne dhe astronomia ndryshuan mënyrën se si vërehet fillimi i Ramazanit.

Teleskopët dhe radio teleskopët përdoren gjerësisht për të ndihmuar përpjekjet për shikimin e Hënës dhe për të bërë parashikime më të sakta.

Hëna mund të shfaqet në qiell për një periudhë të shkurtër kohe, ndonjëherë e dukshme vetëm për disa minuta. Vëzhguesit kërkohet të jenë në pozicion gjatë asaj dritareje në një vend të largët që është i hapur, pa ndotje vizuale dhe mundësisht në tokë të lartë.

Qendra Ndërkombëtare Astronomike në Abu Dhabi ngriti Projektin e Vëzhgimit të Gjysmëhënës Islame, i cili tani përdoret si një referencë e rëndësishme në botën myslimane. Qendra publikon një hartë që ilustron rajonet ku një gjysmëhënë do të shihej me sy të lirë, një teleskop dhe vendet ku një shikim i Hënës do të ishte i pamundur.

Në vitin 2019, Gjykata e Lartë e Arabisë Saudite i bëri thirrje publikut që të raportojë çdo shikim të gjysmëhënës me sy të lirë.

Metodologjia për përcaktimin e fillimit të Ramazanit përditësohet rregullisht me vendime fetare që marrin parasysh përparimet shkencore.

Në vitin 2015, Arabia Saudite njoftoi se bëri një llogaritje të pasaktë të fillimit të Fitër Bajramit pasi astronomët thanë se vëzhguesit ndoshta po shikonin Saturnin dhe jo hënën e re, duke bërë që disa myslimanë të prishnin agjërimin e tyre një ditë më herët.

Qeveria saudite tha se do të paguante kaffarah, donacione për të kompensuar agjërimin e prishur, në emër të banorëve dhe qytetarëve të vendit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore