Sport

Mourinho hyn në histori, tituj evropianë me 4 klube


Jose Mourinho u bë trajneri i parë që fiton trofeun e “UEFA Europa Conference League”.

Kjo, pasi Roma e tij mundi Feyenoord-in në finalen e së mërkurës.

Feyenoord dominoi lojën në Tiranë, por Roma kaloi në epërsi në minutën e 32-të me goditjen e parë të ndeshjes dhe mbajti një fitore të çmuar 1-0.

Anësori i djathtë Nicolo Zaniolo – i cili kishte shënuar një hat-trick në fitoren e Romës në çerekfinale ndaj Bodo/Glimt – bëri një përfundim të shkëlqyer me dy prekje pas një pasimi nga distanca nga mbrojtësi Gianluca Mancini.

Feyenoord ushtroi shumë më tepër presion në pjesën e dytë dhe goditi dy herë shtyllën e Romës.

Por Roma vazhdoi të fitonte medaljen që nga Coppa Italia 2008.

Roma nuk kishte fituar kurrë më parë një trofe të madh evropian, por sigurisht që Mourinho e kishte fituar.

Kjo ishte finalja e pestë e madhe evropiane për Mourinho-n dhe ai nuk ka qenë në anën e humbësve.

Mourinho tani është trajneri i parë që fiton tituj evropianë me katër klube të ndryshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore