Pajisje

Mos e vendosni telefonin tuaj në oriz


Për aq kohë sa kanë ekzistuar telefonat inteligjentë, njerëzit i kanë futur në oriz pasi kanë rënë në ujë.  Nga e ka origjinën kjo këshillë? Kjo është një nga pyetje më interesante.

Një nga shembujt e parë që rekomandi “mashtrimin” e orizit daton në një postim të Lifehacker nga qershori 2007. Pretendimi ishte se orizi i thatë “thith lagështinë përreth”.

Pse nuk funksionon

Vendosjen e një telefoni të lagur në oriz – nuk bën absolutisht asgjë. Orizi nuk ka fuqi magjike për të hequr lagështinë. Ju gjithashtu mund ta vendosni telefonin në një tas plotësisht të  zbrazët është plotësisht e njëjtë.

Orizi ka njëfarë aftësie për të thithur ujin nga gjërat e lagura, por është shumë i dobët. Plus, kjo nuk zgjidh problemin kryesor. Nuk mund të depërtojë në lëngun më të dëmshëm, i cili është në brendësi të telefonit.

Ndonjëherë, nëse uji nuk depërtoi shumë në telefon, duke e lënë të fikur dhe duke i dhënë kohë për t’u tharë do ta shpëtojë atë. Njerëzit përfundojnë duke menduar se ishte orizi ai që bëri diçka, kur në realitet thjesht po e linte telefonin vetëm për një kohë.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, orizi në të vërtetë mund të theksojë dëmtimin e ujit në disa raste. “Pluhuri” i imët i orizit mund të futet në porte dhe të përzihet me ujin për të krijuar një substancë të ngjashme me pastën që është më e vështirë për t’u hequr.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore