Sport

Mos e bëj, Leo!


Fituesi i Kupës së Botës, Lionel Messi ende nuk ka marrë një vendim për të ardhmen e tij, por thjesht fakti që ai po mendon t’i bashkohet Al-Hilal është tronditës.

Babai i Lionel Messi-t u zemërua nga pretendimi i bërë të martën nga “AFP” se transferimi i propozuar i djalit të tij në Al-Hilal ishte një “marrëveshje e përfunduar”. Jorge e hodhi poshtë historinë si një “thashethem keqdashës” dhe përsëriti se ende nuk ka marrë një vendim se ku do të luajë kapiteni i Argjentinës sezonin e ardhshëm.

Siç ka raportuar disa herë “GOAL”, Messi do të presë deri në përfundimin e sezonit aktual përpara se të finalizojë të ardhmen e tij. Megjithatë, me sa duket, një lëvizje në Arabinë Saudite nuk ishte e përjashtuar. Përkundrazi, mbetet një opsion shumë i hapur për sulmuesin dhe familjen e tij, gjë që është dëshpëruese për ata që presin që superyjet e sportit të kenë një ndërgjegje sociale.

Në këtë kontekst, lëvizjet e fundit të Messi-t, brenda dhe jashtë fushës, kanë qenë dëshpërimisht zhgënjyese, mungesa e tij e etikës përmblidhet më së miri nga fakti se ai u pezullua kohët e fundit nga Paris Saint-Germain në pronësi të Katarit për përmbushjen e një detyrimi promovues në Arabinë Saudite.

Kalimi në Arabi do të kishte pak kuptim

Siç tha një herë shkrimtari argjentinas, Marcela Mora y Araujo për “The Football Show on Off The Ball”, “Unë mendoj se Messi është super i ndritur, por nuk mendoj se ai është tepër i angazhuar me çështje më të gjera”.

Kjo është arsyeja pse ai injoroi një lutje publike nga familjet e disa të burgosurve në Arabinë Saudite për të refuzuar ofertën fitimprurëse për të promovuar turizmin në një vend me një histori të mjerueshme të të drejtave të njeriut.

Pra, fakti që Messi qartësisht nuk do të kishte asnjë shqetësim për t’u bashkuar me Al-Hilal nuk është krejtësisht befasues, të paktën nga një këndvështrim moral. Megjithatë, në një nivel sportiv, është një transferim që ka pak kuptim.

Messi prej kohësh dëshiron një kurorë të pestë të Champions League. Herë pas here gjatë pesë viteve të fundit, ai ka pranuar se është “ëndrra” e tij e mbetur në nivel klubesh.

“I pafuqishëm dhe i dëshpëruar” te PSG

Mos harroni, pasi u ngjit në “Parc des Princes” në verën e vitit 2021 pas ndarjes së tij të dhimbshme nga Barcelona, ai pretendoi se ishte në “vendin më të mirë” për të pushtuar Evropën për herë të fundit.

“Unë mendoj se ne kemi ekipin për ta bërë këtë këtu”, tha ai. “Shpresoj se mund ta realizojmë”.

Ata nuk e bënë, sigurisht. PSG ka pësuar një dalje karakteristike poshtëruese nga 1/16 në Champions League në secilin nga dy sezonet e Messi-t në Francë.

Dalja e këtij viti ishte veçanërisht e vështirë për t’u përtypur. PSG kishte kapitulluar në vitin 2021 ndaj Real Madrid-it në “Santiago Bernabeu”, por të paktën ata kishin luajtur mirë për pjesën më të madhe të takimit.

Lionel Messi. Foto: REUTERS/Kai Pfaffenbach

Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për eliminimin e tyre të fundit, me PSG-në që iu nënshtrua një skuadre qartësisht superiore të Bayern Munich-ut, duke mos ofruar asnjë rezistencë në ndeshjen e dytë në “Allianz Arena”.

Në të vërtetë, në fakt ishte pak e vështirë për t’u parë. Philipp Lahm ishte padyshim i kënaqur të shihte skuadrën e tij të kalonte, por edhe ai u pikëllua nga pamja e Messi-t që dukej i humbur ndërsa PSG u shkatërrua.

“Ai tregoi klasin e tij në momente të caktuara në Mynih”, tha Lahm për “Sport Bild”. “Por aftësia e Messi-t përdoret pa qëllim, synim apo drejtim. Individët te PSG thjesht nuk e dinë se si të shënojnë një gol së bashku dhe çfarë të kontribuojnë për të”.

“Messi ishte i pafuqishëm dhe i dëshpëruar”, shtoi legjenda gjermane.

Merrni një ulje rroge për t’u kthyer te Barça

Dikush mund të argumentojë se ai meriton më mirë, por është e vështirë të ndjesh keqardhje për një njeri, fati i të cilit mbetet shumë në duart e tij.

Në fund të fundit, Messi nuk është i detyruar të transferohet në Arabinë Saudite. Ai me siguri nuk ka nevojë për para. Ka ende disa klube të mëdha evropiane që do të ishin shumë të lumtur ta nënshkruanin atë nëse nuk do të kishte shqetësime të kuptueshme për Fair-Play Financiar (FFP), dhe nuk ka absolutisht asgjë që e ndalon Messi-n të ulë kërkesat e tij të tepruara për paga për ta bërë veten shumë më të përballueshëm.

Le ta pranojmë, nëse ai me të vërtetë dëshiron të kthehet në Barcelona-n e tij të dashur, ai mund të bëjë një ulje të konsiderueshme të pagës në mënyrë që ta realizojë dhe prapë të përfundojë duke u paguar mirë.

Messi ishte i mërzitur nga sugjerimi i presidentit të klubit Joan Laporta se ai duhej të kishte ofruar “të luante falas” në mënyrë që të qëndronte në “Camp Nou” në vitin 2021, pasi ai nuk ishte përgjegjës për problemet ekonomike të katalanasve, kështu që ai nuk ishte i detyruar t’i zgjidhte ato.

Nuk do të ishte e mundur as nga një këndvështrim ligjor, duke e bërë atë diçka si një lëvizje djallëzore nga ana e Laporta-s, një përpjekje e dukshme për të hequr disa nga fajet nga Barça për humbjen e lojtarit më të madh në historinë e klubit për shkak të pamaturisë së regjimit të mëparshëm.

Sidoqoftë, kishte pak më shumë se të gjitha këto, sepse nëse dimë një gjë për Messi-n, është se ai është plotësisht i vetëdijshëm për vlerën e tij dhe nuk ka qenë kurrë i gatshëm ta shesë veten shkurt.

Qëllimi i Kupës së Botës 2026

Duke pasur parasysh problemet e PSG-së me FFP-në, ata me të vërtetë mund të kishin bërë që Messi të pranonte një pagë më të ulët, por nuk kishte kurrë ndonjë shans që kjo të ndodhte.

Ai padyshim ka fituar të drejtën të bëjë si të dojë, veçanërisht kur bëhet fjalë për të ardhurat e tij. Nëse ai dëshiron të sjellë sa më shumë fitim para se të dalë në pension, kjo është e drejta e tij. Vlen gjithashtu të theksohet se ai është padyshim një djalë bujar. Ai ka dhuruar shuma të konsiderueshme parash për bamirësi dhe ka financuar disa nisma fisnike ndër vite.

Në fakt, është padyshim si një llojë pangopësie prej nesh që të dëshirojmë që ai të vazhdojë të luajë në nivelin më të lartë, duke pasur parasysh se ai ka mahnitur botën për gati dy dekada, duke luajtur herë pas here për klubin dhe vendin, pavarësisht se është nën llojin e presionit që shumica prej nesh as nuk mund ta kuptojë.

Leo Messi. File: Showkat Shafi/Al Jazeera

Asnjë lojtar, qoftë edhe ai që është dukur prej kohësh mbi njerëzor, nuk është i imunizuar ndaj dëmtimeve të kohës dhe të luash në Pro Ligën e nivelit të ulët ka shumë të ngjarë të lejojë Messi-n të zgjasë karrierën e tij, duke reduktuar ndjeshëm stresin dhe tendosjen e vendosur mbi të 35-at, teksa përpiqet të realizojë qëllimin e tij ambicioz për të luajtur në Kupën e Botës 2026.

Ka kaq shumë për të dhënë

Por padyshim që ai ka shumë më tepër për të dhënë në kulmin e profesionit, siç u nënvizua në mënyrë emocionuese nga paraqitjet e tij të shkëlqyera në Kupën e Botës 2022.

Pra, bashkimi i Messi-t me Cristiano Ronaldo-n në shtëpinë më luksoze të të moshuarve të futbollit në Arabinë Saudite, thjesht nuk duket si duhet, edhe nga pikëpamja thjesht sportive.

Natyrisht, ne duhet të jemi mirënjohës për gjithçka që Messi ka bërë për lojën e bukur, për të gjitha kujtimet magjike që ka lënë.

Nuk ishte vetëm një gëzim të shikoje shfaqjet e tij sfiduese në Katar, ishte një privilegj. Për më tepër, ndihej si një finale fantastike e duhur e karrierës më të jashtëzakonshme të përsosmërisë së vazhdueshme që ka parë ndonjëherë loja.

Në këtë kuptim, Messi është padyshim “GOAT” (Më i miri i të gjitha kohërave) i futbollit. Askush nuk ka performuar në një nivel kaq të lartë për një periudhë kaq të qëndrueshme kohore. Ai ka vendosur rekorde që nuk do të thyhen “kurrë” dhe ripërcaktoi perceptimin tonë për atë që është e mundur në fushë.

Jeto si një Zot në Argjentinë

Por, pikërisht sepse ai ka arritur aq shumë, ne presim më shumë nga Messi. Për shkak të përzierjes thuajse unike të talentit, disiplinës dhe dëshirës së tij, ai e ka vënë veten në atë pozitë të rrallë, të privilegjuar për të qenë i pandjeshëm nga konsideratat financiare, dhe kështu i lirë të bëjë si të dojë.

Nëse cilësia e konkurrencës nuk është më një problem për të, ai mund të bëjë një lëvizje edhe më romantike sesa të kthehet te Barcelona duke iu bashkuar klubit të tij të parë, Newell’s Old Boys.

Me fitoren e tij në Kupën e Botës, Messi tani është një Zot në Argjentinë. Ai po aq lehtë mund të shkojë në shtëpi dhe të jetojë në vendlindjen e tij Rosario. Sigurisht që nuk do të ishte veçanërisht shpërblyese në nivel financiar, por çfarë përfundimi përrallor do të ishte.

Duket shumë e pamundur të ndodhë, natyrisht. Në këtë fazë, një kalim veror në Arabinë Saudite duket i pashmangshëm, thjesht për shkak të ofertës së madhe në tryezë.

Përsëri, asgjë nuk është zyrtarizuar. Mund të ketë akoma më shumë kthesa.

Por një gjë është bërë shumë e qartë gjatë dy viteve të fundit, iluzioni se lojtari më i madh i lojës udhëhiqet nga ëndrrat është shkatërruar. Realiteti i zymtë është se lëvizjet e Messi-t tani janë të motivuara kryesisht nga paratë, dhe kjo është pak e vështirë për t’u pranuar, në çdo nivel.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore