Lajme

Mjeti robotik regjistroi temperaturë befasuese në Hënë


Roveri hënor i Indisë, i dorëzuar në Hënë nga anija kozmike Chandrayaan-3, ka dërguar përsëri në Tokë të dhënat e para shkencore që kanë ndryshuar ato që studiuesit dinin deri më tani për polin jugor të satelitit natyror.

Mjeti robotik pa pilot i pajisur me kamera mati atje një temperaturë prej 70 gradësh, ndërsa deri më tani mendohej se mund të ishte midis 20 dhe 30 gradë, njoftoi Organizata Indiane e Kërkimeve Hapësinore (ISRO).

Në platformën X (Twitter), ISRO-ja deklaroi se temperatura e shtresës së sipërme të tokës së Hënës rreth polit jugor po matet për të kuptuar sjelljen termike të sipërfaqes së satelitit.

Roveri është i pajisur me një sondë të temperaturës me një mekanizëm që mund të masë temperaturën e tokës hënore në një thellësi prej 10 centimetrash.

Mjeti robotik do të mbledhë të dhëna për të paktën 14 ditë tokësore.

Sipas shkencëtarëve indianë, pjesë të shkëmbinjve janë gjetur në zonën e polit jugor të Hënës, të cilat mund të ndihmojnë në studimin e formimit të Hënës.

Për më tepër, ekspedita duhet të vazhdojë misionin Chandrayaan-1 në kërkimin e ujit në Hënë.

Të dhënat e marra sugjerojnë se uji i ngrirë është i pranishëm në disa kratere.

Nëse gjendet akulli, shkencëtarët do të kenë një mundësi unike për të analizuar dhe kuptuar historinë e ujit në Sistemin Diellor.

Sonda hapësinore e Indisë u ul të mërkurën e kaluar pranë polit jugor të Hënës, duke e bërë Indinë, pas ish-Bashkimit Sovjetik, SHBA-ve dhe Kinës, vendin e katërt në botë që u ul me sukses në Hënë.

India është vendi i parë, sonda hapësinore e të cilit u ul lehtë në Polin Jugor të Hënës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore