Kultura

Misteri i Rosalia Lombardos, mumia e fëmijës që mund të “hapë sytë”


Arkivoli prej xhami i Rosalia Lombardo-s

Jo vetëm që një formulë sekrete e lejoi Rosalia Lombardo-n të bëhej një nga mumiet më të ruajtura në botë, por shumë madje betohen se ajo mund të hapë sytë.

Në thellësitë e një katakombe të panjohur siciliane, qëndron një vajzë e re në një arkivol të hapur. Ajo quhet Rosalia Lombardo e cila vdiq në moshën dy-vjeçare tragjikisht për shkak të komplikimeve nga pneumonia në vitin 1920.

Babai i saj ishte aq i pikëlluar sa kërkoi ndihmën e një balsamuesi për të ruajtur fëmijën e tij. Balsamuesi, Alfredo Salafia, e ka mumifikuar vajzën e vogël, Rosalia, në mënyrë të përsosur, saqë organet e saj të brendshme janë ende të paprekura edhe një shekull më vonë.

Në të vërtetë, është e vështirë të vështrosh trupin e vogël në arkivolin e qelqtë dhe të mos besosh se ajo do të zgjohet në çdo moment.

Lëkura e saj prej porcelani është ende e lëmuar dhe flokët e saj të artë janë të lidhur mirë me një hark të madh, mëndafshi. Dhe më e bezdisshme, sytë e saj blu të kristaltë janë të dukshëm nën qerpikët e saj biondë.

Vështrimi i Rosalia Lombardo është ajo që ka ushqyer njohuritë siciliane për 100 vitet e fundit. Ajo është ndër një nga 8 mijë mumiet në katakombet nën manastirin e Kapuçinëve në Palermo, Siçili dhe nga mijëra vizitorë që dynden për të parë vajzën me flokë bjonde, shumë prej tyre raportojnë se i hapen sytë ngadalë.

Në fakt, një përbërje popullore e disa fotografive me kalimin e kohës u shfaq për të zbuluar Lombardon duke hapur sytë e saj për një fraksion 2.5 cm:

Ndërsa kjo ndezi internetin me tregimet e mumjes që mund të hapte sytë, në vitin 2009, antropologu biologjik italian Dario Piombino-Mascali hodhi poshtë mitin qendror rreth Rosalia Lombardo.

“Është një iluzion optik i prodhuar nga drita që filtron nëpër dritaret anësore, e cila gjatë ditës mund të ndryshojë”, zbuloi ai në një deklaratë .

Piombino-Mascali e bëri këtë zbulim kur vuri re se rasti i mumjes ishte zhvendosur nga punëtorët në muze, gjë që bëri që ajo të zhvendosej pak, duke e lejuar atë të shihte qepallat e saj më mirë se kurrë më parë.

“Ato nuk janë mbyllur plotësisht, dhe në të vërtetë nuk kanë qenë kurrë. Pra, kur drita ndryshon dhe godet sytë e saj në kënde të ndryshme, mund të duket sikur sytë po hapen”, ka thënë ai.

Për më tepër, Piombino-Mascali gjithashtu arriti të zbulojë formulën e pakapshme që u përdor për ruajtjen e patëmetë të Lombardos.

Kur Salafia ndërroi jetë në vitin 1933, ai e mori formulën sekrete në varr. Piombino-Mascali gjurmoi të afërmit e gjallë të balsamuesit dhe zbuloi një grumbull letrash të tij. Mes dokumenteve, ai gjeti një kujtim të shkruar me dorë, në të cilin Salafia regjistroi kimikatet që ai injektoi në trupin e Rosalias: formalinë, kripëra zinku, alkool, acid salicilik dhe glicerinë.

Formula, e përdorur gjerësisht tani nga balsamuesit, është një përzierje e formaldehidit dhe ujit që eliminon bakteret. Salafia ishte ndër të parët që e përdori këtë kimikat për balsamimin e trupave.

Alkooli, së bashku me klimën e thatë në katakombe, thanë trupin e Lombardos. Glicerina e mbajti trupin e saj që të mos thahej shumë dhe acidi salicilik parandaloi rritjen e kërpudhave.

Por ishin kripërat e zinkut, sipas Melissa Johnson Williams, drejtoreshë ekzekutive e Shoqatës Amerikane të Balmamerëve, ato që ishin elementi kryesor në ruajtjen e gjendjes së saj të jashtëzakonshme të ruajtjes. Zinku, një kimikat që nuk përdoret më nga balsamuesit, e ngurtësoi trupin e saj të vogël.

“Zinku i dha asaj ngurtësi”, tha Williams.

“Mund ta nxirrni nga arkivoli dhe ajo do të qëndronte vetëm”. Vetë procedura e balsamimit ishte shumë e thjeshtë, e përbërë nga një injeksion me një pikë pa asnjë trajtim kullimi ose zgavër.

Për më tepër, Rosalia Lombardo tani është vendosur në një kuti të re xhami. “Është krijuar për të bllokuar çdo bakter apo kërpudhë. Falë një filmi të veçantë, ai gjithashtu mbron trupin nga efektet e dritës”, tha Piombino-Mascali.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore