Lajme

Misteri i miliarderit gjerman që u zhduk në Matterhorn 6 vjet më parë


Në mëngjesin e 7 prillit 2018, Karl-Erivan Haub u largua nga hoteli në Zermatt për të bërë ski në Matterhorn.

Ai është një nga njerëzit më të pasur në Gjermani, drejtor i përgjithshëm i grupit të familjes Tengelmann që operon në tregtinë me pakicë në shkallë të gjerë.

Kamerat e filmuan atë në majë të teleferikut Klein Matterhorn. Telefoni celular rezulton më vonë i fikur .

Nga ai ekskursion i vetmuar, Haub nuk kthehet më, as trupi i tij nuk gjendet.

Tre vjet më vonë, ai shpallet zyrtarisht i vdekur.

Shumë detaje të atij mëngjesi duket se nuk shtohen.

Haub, 58 vjeç dhe me një pasuri personale prej 5.2 miliardë eurosh, po përgatitej për garën e distancave të gjata të ushtrisë zvicerane, Patrouille des Glaciers, në të cilën kishte marrë pjesë disa herë.

Nga ana tjetër, ai ishte një vrapues maratonë, shumë i përpiktë në përgatitjen e tij: pse doli vetëm dhe nuk informoi trajneren e tij Julia Emmler, duke shkelur rregullat bazë të alpinizmit të skive, ai që ishte kaq skrupuloz?

Për gjashtë ditë ata e kërkuan kudo, me ekipe kërkim-shpëtimi në mal, me pesë helikopterë. Më kot.

Haub është “në Rusi me të dashurin e tij dhe familja e dinte”.

Thuajse një vit më parë, një hetim gazetaresk gjerman nga grupi RTL dhe Stern arriti në një përfundim të bujshëm: miliarderi jo vetëm që ishte gjallë, por jetonte në Rusi me të dashurën e tij.

Dhe familja, ose më mirë vëllezërit – të cilët kanë trashëguar aksionet e tij që nga vdekja e tij zyrtare – e dinin.

Në këtë histori dëbore, zhdukjesh dhe miliardash, nuk mund të mungonin as shërbimet sekrete dhe hetuesit privatë (më të mirët në treg: rusë dhe izraelitë).

Megjithatë, fakti që rindërtimi gazetaresk nuk është i largët, dëshmohet edhe nga prokuroria, e cila e rihapi çështjen ditët e fundit: dhe dëshiron të dëgjojë vëllain e tij Christian Haub për dëshmi të rreme të mundshme, sepse ai deklaroi se nuk kishte pasur lajme për 3 vite të vëllait, nisjen e makinës komplekse të trashëgimisë dhe pasardhësve.

“Natyrisht nuk ka asnjë të vërtetë në këto akuza – ka thënë avokati i tij Mark Binz – deri pak muaj më parë edhe prokurori e shihte kështu dhe nuk mendonte se duhej të vazhdonte”.

Megjithatë, prokuroria thotë se nuk ka asnjë arsye të vlefshme për të anuluar certifikatën e vdekjes.

Rindërtimi është kryesisht falë një gazetareje investigative nga RTL, Liv con Boetticher, e cila ka dhënë një intervistë për Capital ditët e fundit.

“Pas tre vitesh punë, të dhënat që kemi mbledhur na çojnë në përfundimin se Haub krijoi zhdukjen e tij”, sipas saj.

Së pari, Karl-Erivan Haub ka shumë të ngjarë të ketë një jetë të dyfishtë dhe një të dashur ruse, Veronika Ermilova.

Ajo ishte një planifikuese e ngjarjeve, madje koordinoi një festë për ditëlindjen e nënës së miliarderit, në prezencë të familjes.

Në tre ditët para zhdukjes, ai dhe Veronika i kishin dërguar mesazhe ose i telefonuan njëri-tjetrit 13 herë.

Jo vetëm kaq – nga sa kanë shkruar disa media gjermane – ajo duket se ka kontakte edhe me shërbimet sekrete ruse FSB.

Dhe pastaj janë gjurmët që të çojnë në Moskë.

“Unë vetë – ka thënë Liv von Boetticher – pashë një foto në vitin 2022 që portretizon Haub në Moskë në shkurt 2021”.

Ai imazh është marrë nga një agjenci private izraelito-amerikane që ka hulumtuar sistemin biometrik të njohjes së fytyrës në Moskë.

“Me sa di unë, ajo foto ishte e njohur edhe për Christian Haub kur ai dha dëshminë e betuar se ai nuk kishte ‘asnjë provë të besueshme’ se vëllai i tij ishte gjallë në maj 2021”.

Dhe e fundit, do të kishte qenë familja Haub ajo që kishte punësuar hetuesit privatë dhe do të ishte agjencia që kishte siguruar me shkrim se mund të siguronte një foto të personit të zhdukur për një tarifë prej “100 mijë euro”.

Pjesa tjetër janë histori të një dinastie.

Christian Haub tani është aksioneri kryesor i grupit Tengelmann, me 75 mijë punonjësit e tij: ai kontrollon dy të tretat e tij, pasi ka marrë përsipër aksionet e vejushës për një miliard. E treta e fundit është në duart e vëllait të tij më të vogël Georg.

Për sa i përket miliarderit, RTL drejton gishtin te “lidhjet” me subjekte më pak se të besueshme ruse, madje duke hipotezuar përfshirjen e tij në një skandal të njohur të pastrimit të parave .

Ndaj ai mund të jetë zhdukur, sepse ishte ngatërruar në një çështje tepër komplekse, nga frika e telasheve në Perëndim.

Asgjë nga këto – megjithatë – nuk dihet për hetuesit gjermanë.

Çfarë ndodhi atë mëngjes të 7 prillit 2018?

Një zhdukje e organizuar me përpikëri, vetëm në kohët kur kamerat video regjistrojnë gjithçka dhe fshirja e gjurmëve të gishtave është pothuajse e pamundur?

Një aksident malor, siç është zyrtarisht?

Sigurisht që Alpet nuk e kthyen kurrë atë trup.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore