Lajme

Misteri i agjendës së Putinit, të gjitha daljet live anulohen pa shpjegime


Së pari një javë me dalje të vazhdueshme televizive në rrethana të ndryshme, por gjithmonë mes njerëzve më shumë se të besueshëm, nga të cilët nuk mund të pritej asnjë pyetje e sikletshme.

Pastaj shpalljet u anuluan pa një shpjegim zyrtar: asnjë konferencë shtypi për fundvit, asnjë pritje në Kremlin.

Në linjën e përvitshme nuk ka komunikime me telefonata nga publiku, por duket se edhe në këtë rast agjenda e Vladimir Putinit do të jetë tepër e mbushur.

Për momentin, edhe nëse data 27 dhjetor nuk konfirmohet, në program mbetet fjalimi në Dhomat e Bashkuara që presidenti rus është i detyruar të mbajë në bazë të Kushtetutës.

Çfarë ndodh?

Kritikët e Kremlinit nuk kanë dyshime: Vladimir Vladimirovich dëshiron të shmangë rastet në të cilat ai mund të përballet me deklarata ose pyetje që janë “jashtë linjës” në lidhje me Operacionin Ushtarak Special në Ukrainë.

Kjo sepse ngjarjet e larpërmendura mbaheshin tradicionalisht live.

Por duhet thënë se në çdo rast do të ishte shumë e thjeshtë që bashkëpunëtorët e presidentit të organizonin gjithçka për të shmangur surprizat e pakëndshme. Siç ndodh shpesh.

Në konferencën vjetore për shtyp, në të cilën janë akredituar qindra e qindra gazetarë, pothuajse gjithmonë fjala u jepet vetëm gazetarëve që kërkojnë atë që nuk është e padëshiruar në krye të vendit.

Dhe telefonatat e drejtpërdrejta nga qytetarët rusë (maratonat që zgjasin zakonisht katër orë) duket se filtrohen me kujdes.

Në fund të nëntorit, për shembull, u transmetua një takim në TV me nënat e ushtarëve.

Nga aktiviteti u përjashtuan vetëm përfaqësuesit e shoqatës kryesore që prej vitesh merret me fatin e të rinjve në shërbim.

Dhe se ata ishin të gatshëm të bënin të paktën pyetje të vështira për trajnimin e dobët të rekrutëve dhe mungesën e pajisjeve.

Të mërkurën e kaluar, Putin mblodhi Këshillin për respektimin e të drejtave të njeriut.

Megjithatë, disa ditë më parë, anëtarët e trupit që kishin shprehur gatishmërinë për t’u përballur me presidentin në kushtet e burgjeve ruse ishin hequr me dekret presidencial.

Një tjetër takim “i qetë” të enjten me oficerët të cilëve u dhuroi yllin e artë të Heroit të Rusisë.

Presidenti u filmua gjithashtu duke biseduar joformalisht me të sapo dekoruarit.

Asnjë prej tyre, natyrisht, nuk mund të kishte ndonjë gjë të keqe për t’i thënë Putinit.

Më në fund, me shumë mundësi do të ketë mesazhin e zakonshëm të fundvitit. Pesë minuta në orën 23:55 të 31 dhjetorit për t’i uruar rusëve një ditëlindje të lumtur.

Nga ana tjetër, nuk ka asnjë konfirmim të hipotezës së ndonjë sëmundjeje të presidentit të paraqitur nga dikush.

Në Kremlin as që e mohojnë tani. Të gjitha llojet e sëmundjeve i janë atribuar Putinit gjatë viteve.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore