Lajme

Ministrat e BE-së ‘në luftë’ për të arritur konsensus mbi planin e energjisë


Ministrat evropianë të Energjisë i ngarkuan Komisionit të Bashkimit Evropian që të punojë gjatë fundjavës mbi planet për të vënë nën kontroll çmimet e energjisë.

“Komisioni ka një mandat të qartë për të përpunuar një propozim të zbatueshëm, ose edhe më mirë, propozime të zbatueshme”, tha ministri gjerman i Ekonomisë dhe Energjisë, Robert Habeck, pas një samiti të ministrave.

Ata nuk arritën konsensus mbi masat e propozuara nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në fillim të javës.

Komisioni mund të paraqesë propozimet e ripunuara për shtetet anëtare që të martën e ardhshme.

“BE-ja do të paraqesë masa të paprecedentë javën e ardhshme për një situatë të paprecedentë”, tha komisioneri i Energjisë, Kadri Simson.

Plani i Komisionit të BE-së për të kufizuar çmimin e gazit rus është i diskutueshëm

Problemi më i madh dukej se ishte nëse dhe si të vendosej një çmimi tavan mbi shumën që blloku paguan për gazin rus.

“Rusia ka përdorur furnizimet e saj me gaz si një armë për të nxitur një krizë energjetike dimrin e ardhshëm, por gjithashtu për të dobësuar ekonomitë tona dhe për të përçarë, politikisht Bashkimin Evropian”, tha Simson, i cili shtoi se duhet “të sigurohemi që përpjekjet e tyre do të dështojnë”.

Shtetet anëtare në Evropën Qendrore dhe Lindore, të cilët ende marrin gaz nga Rusia, i druheshin hakmarrjes nga Moska.

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar se do t’i ndërpresë furnizimet plotësisht nëse Evropa vendos një kufi.

Ministri çek i Industrisë dhe Tregtisë, Jozef Sikela, vendi i të cilit mban presidencën e BE-së, tha se ekzistonte një “pikëpamje mbizotëruese” midis vendeve të BE se një  kufi për çmimet ishte e nevojshme.

Por, ai bëri thirrje për durim, duke shtuar se asgjë nuk u vendos në këtë fazë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore