Jetesë & Stil

Miku i Princeshës Diana, George Michael shfaqet në monedhat e reja të miratuara nga mbreti Charles


Mbreti Charles po nderon George Michael – një mik i gruas së ndjerë të monarkut britanik, Princeshës Diana.

Mbreti, 75 vjeç, miratoi përdorimin e një imazhi të yllit të hitit “Faith” në një grup të ri monedhash në një takim javën e kaluar, së bashku me monedhat që nderojnë filmin klasik të James Bond ” The Spy Who Loved Me and Maid Marion”, nga historia e Robin Hood-it.

Dizajni i ri i monedhës britanike që paraqet George Michael.

Ekskluziviteti i “Star Wars” – i cili u filmua për herë të parë në Elstree Studios në Angli – nderohet gjithashtu përmes monedhave që paraqesin yllin e vdekjes dhe skifterin e mijëvjeçarit midis modeleve të tjera.

Detajet u përcaktuan në dokumentet nga takimi i fundit i Këshillit Privy, i cili u zhvillua përpara se Charles të takohej me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak.

Të dyja rastet ishin takime të rralla personalisht për Charles, i cili aktualisht po trajtohet për kancer. Ai ka reduktuar shumicën e diskutimeve, veçanërisht ato në vende publike.

Dizajni i George Michael përmban pamjen e tij klasike me nuanca aviatorësh dhe xhaketë lëkure, nga albumi i tij debutues solo, plus një gdhendje të refrenit të këngës së famshme “Faith”.

“Doja një portret të detajuar që të kapte shprehjen e tij karizmatike – po mendoja veçanërisht për syzet e tij ikonë të diellit”, tha stilistja Sandra Deiana në një deklaratë.

“Është e mahnitshme të jesh në gjendje t’i bësh dedikim muzikës së tij dhe ajo që shihni në dizajn është me të vërtetë një pjesë e këngës së George Michael”, shtoi ajo.

Këngëtari – i cila vdiq në moshën 53 vjeçe në ditën e Krishtlindjeve të vitit 2016 – ishte shok i Princeshës Diana dhe mori pjesë në funeralin e saj në vitin 1997 së bashku me Elton John.

George Michael dhe Elton John në funeralin e Princeshës Diana.

Gjatë jetës së tij, Michael ishte i njohur për pjesëmarrjen në ahengje në shtëpinë e princeshës në Londër, Kensington Palace.

Dizajni është më i fundit në serinë e monedhave koleksionuese “Music Legends” që më parë kanë përfshirë Elton John, David Bowie dhe grupin rock “Queen”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore