Shëndet

Mikroplastika gjendet edhe në mostrat e spermës njerëzore të testuar në një studim


Ndotja mikroplastike është gjetur në të gjitha mostrat e spermës njerëzore të testuara në një studim të fundit.

Studiuesit thonë se kërkimet e mëtejshme mbi dëmtimin e mundshëm të riprodhimit janë “imperativë”.

Sasia e spermës te meshkujt ka rënë për dekada dhe 40% e niveleve të ulëta mbeten të pashpjegueshme, megjithëse ndotja kimike është implikuar nga shumë studime.

40 mostrat e spermës ishin nga burra të shëndetshëm që i nënshtroheshin vlerësimeve shëndetësore paramartesore në Jinan, Kinë.

Një tjetër studim i fundit gjeti mikroplastikë në spermën e gjashtë nga 10 të rinjve të shëndetshëm në Itali dhe një studim tjetër në Kinë gjeti ndotësit në gjysmën e 25 mostrave.

Studimet e fundit në minj kanë raportuar se mikroplastika redukton numrin e spermës dhe ka shkaktuar anomali dhe ndërprerje të hormoneve.

Kërkimet mbi mikroplastikën dhe shëndetin e njeriut po ecin me shpejtësi dhe shkencëtarët duket se po i gjejnë ndotësit kudo.

Ndotësit u gjetën në të 23 mostrat e testikujve njerëzorë të testuar në një studim të botuar në maj.

Mikroplastikët janë zbuluar gjithashtu kohët e fundit në gjakun e njeriut, placentën dhe qumështin e gjirit, gjë që tregon një ndotje të gjerë të trupave të njerëzve.

Ndikimi në shëndet është ende i panjohur, por mikroplastika është treguar se shkakton dëme në qelizat njerëzore në laborator.

Miliona ton mbetje plastike hidhen në mjedis dhe shumë prej tyre ndahen në mikroplastikë. Këto kanë ndotur të gjithë planetin, nga maja e malit Everest e deri te oqeanet më të thella.

Njerëzit dihet se i konsumojnë grimcat e vogla nëpërmjet ushqimit dhe ujit, si dhe duke i thithur ato.

Hulumtimi, i botuar në revistën Science of the Total Environment, zbuloi tetë plastika të ndryshme.

Polistireni, i përdorur për ambalazhim, ishte më i zakonshëm, i ndjekur nga polietileni, i përdorur në qese plastike.

Grimcat mund të shkaktojnë inflamacion në inde, siç bëjnë grimcat e ndotjes së ajrit, ose kimikatet në plastikë mund të shkaktojnë dëm.

Në mars, mjekët paralajmëruan për efekte potencialisht kërcënuese për jetën pasi gjetën një rrezik të rritur ndjeshëm për goditje në tru, sulm në zemër dhe vdekje të hershme te njerëzit, enët e gjakut të të cilëve ishin të kontaminuara me plastikë mikroskopike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore