Kosova

“Mik i madh i Kosovës, një hero i historisë sonë”, Abdixhiku pas takimit me Blair


Lumir Abdixhiku dhe Tony Blair

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, është takuar me ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Tony Blair, të cilin e ka quajtur mik të madh të Kosovës.

“Një mik i madh i Kosovës; një hero i historisë sonë. Një figurë qenësore e lirisë sonë. Për këtë ai ka siguruar përjetësinë mes nesh. Takimi me të, ishte sa i veçantë aq dhe rikujtues se sa me fat ishim në orët tona më të rënda”, shkroi Abdixhiku në Facebook.

“Yjet politike, herë pas here, sjellin udhëheqës që në betejën e madhe të së mirës kundër së ligës, zgjedhin veprimin e drejtë. Atë njerëzor. Aspak të lehtë, por shpëtimtarë për një popull të tërë. Tony Blair ishte i tillë për ne”, shtoi.

Ndërkaq gjatë një fjalimi të tij në Kuvend të Kosovës, Blair ka deklaruar se ndërhyrja e aleatëve të NATO-s në vitin 1999 ka qenë e nevojshme dhe se ekzistenca e shtetit të pavarur të Kosovës është dëshmi e kësaj, prandaj nuk është penduar asnjëherë që e ka ndihmuar Kosovën në momentet më të vështira.

“Sot dhe përgjithmonë, kujtojmë ata që dhanë jetën për lirinë e këtij vendi… Falënderoj të gjithë ata që punuan me mua, në veçanti presidentin Rugova, sekretarin [e përgjithshëm të NATO-s, Javier] Solana, kryeministrin italian [Massimo] D’Alema, gjeneralin [Ëesley] Clark, gjeneralin [Micheal] Jackson dhe sigurisht, lidershipin vital të presidentit [Bill] Clinton”, tha ai.

“Ne i dhamë fund një makthi atëherë, por mund të ndërtojmë një ëndërr tani. Kjo është ajo që i detyrohemi kujt kujtojmë sot. Kjo është ajo që ata do të dëshironin. Kjo do të ishte dhurata më e madhe për ata që e bënë detyrën e tyre atëherë – që ne të ndjekim shembullin e tyre dhe të bëjmë detyrën tonë tani. Për popullin, për të ardhmen dhe për këtë komb të mrekullueshëm”.

Ndryshe, ai gjatë ditës është takuar me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, kryeministrin Albin Kurti, kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe atë të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi.

Ndërsa nga kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, Blairit i është dhuruar “Çelësi i Qytetit”, e po ashtu është shpallur “Qytetar nderi i Kryeqytetit”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore