Shqipëria

Mete takim me Misionin e FMN-së: Do të përmirësojmë administrimin e mbledhjes së të ardhurave


Ervin Mete, ministër i Financave dhe Ekonomisë, ka zhvilluar takimin hapës me Misionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), në kuadër të Artikullit 4.

Ai ka informuar përfaqësuesit e FMN-së mbi zhvillimet më të fundit ekonomike dhe pritshmëritë për situatën makroekonomike dhe fiskale.

Kurse shefja e misionit, Anke Weber, ka prezantuar fushat kryesore ku do të fokusohen përfaqësuesit e FMN-së gjatë ditëve në vijim në takimet me autoritetet shqiptare.

Mete ka theksuar ndër të tjera angazhimin për të vijuar konsolidimin fiskal, përmirësimin e administrimit në mbledhjen e të ardhurave dhe zbatimin e reformave të mëtejshme.

Kurse Weber ka treguar se disa prej fushave kryesore ku do të përqendrohet misioni do të jenë analiza dhe perspektiva e treguesve makroekonomikë, fiskalë e financiarë dhe projeksionet për to, reformat strukturore dhe performanca e vitit 2023.

Misioni i FMN-së do të qëndrojë në Tiranë nga data 17-27 tetor dhe do të zhvillojë një seri takimesh, ndërsa në fund është parashikuar një konferencë e përbashkët për shtyp.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore