Shqipëria

Meta takon Kovaçevskin: Të dy vendet tona meritojnë çeljen e negociatave me BE-në


Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, dhe kryeministri i mandatuar i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, kanë zhvilluar një takim me në qendër të vëmendjes çeljen e negociatave me Bashkimin Evropian për të dy vendet.

Meta ka theksuar gjatë takimit domosdoshmërinë e çeljes sa më parë të negociatave për anëtarësim.

Mbi to, ai ka mbajtur një qëndrim, i cili e vendos Shqipërinë në të njëjtën rrugë me Shkupin, për sa i përket mbajtjes së Konferencës së Partë Ndërqeveritare me union.

Mirëpo, Maqedonia e Veriut momentalisht vuan pasojat e një vetoje bullgare mbi anëtarësimin e saj.

Pjesë e diskutimeve ka qenë edhe investimi infrastrukturor i Korridorit të 8-të.

Sipas kreut të shtetit, ai do të forcojë edhe më shumë bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar. Po ashtu, edhe marrëdhëniet mes dy vendeve.

Një faktor i rëndësishëm në stabilitetin e shtetit maqedonas është edhe ai shqiptar.

Me një Qeveri, që ka në kabinet thuajse gjysmë shqiptar, presidenti përshëndeti kontributin e tyre për zhvillimin e demokracisë dhe progresin e vendit në proceset euroatlantike.

Nga ana tjetër, Kovaçevski siguroi se një nga prioritetet e Qeverisë maqedonase në fushën investimeve, do të jetë pikërisht Korridori 8.

Gjithashtu, ai shtoi se do të jetë plotësisht i angazhuar në drejtimin e forcimit të mëtejshëm të marrëdhënieve ndëretnike në vend. Po ashtu, edhe për thellimin në të gjitha fushat e bashkëpunimit me Shqipërinë.

E gjithë kjo, në interesin më të mirë të qytetarëve të dy vendeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore