Lajme

Meta shkatërron rrjetin e mijëra llogarive false me bazë në Kinë


Meta thotë se kohët e fundit ka hequr një rrjet me mijëra llogari të rreme dhe mashtruese me bazë në Kinë.

Përdoruesit u paraqitën si amerikanë dhe kërkuan të përhapnin përmbajtje polarizuese rreth politikës amerikane dhe marrëdhënieve SHBA-Kinë.

Ndër temat për të cilat rrjeti postoi ishin aborti, çështjet e luftës kulturore dhe ndihma për Ukrainën.

Meta nuk i lidhi profilet me zyrtarët e Pekinit, por ka parë një rritje të rrjeteve të tilla me bazë në Kinë përpara zgjedhjeve të vitit 2024 në SHBA.

Kina tani është burimi i tretë më i madh gjeografik i rrjeteve të tilla, tha kompania, pas Rusisë dhe Iranit.

Heqja e fundit u përshkrua në një raport tremujor të kërcënimit të publikuar të enjten nga kompania mëmë e Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Rrjeti me bazë në Kinë përfshinte më shumë se 4 mijë e 700 llogari dhe përdorte fotografi të profilit dhe emra të kopjuar nga përdorues të tjerë në mbarë botën.

Llogaritë ndanë dhe pëlqyen postimet e njëri-tjetrit, dhe disa nga përmbajtja dukej se ishin marrë direkt nga X, dikur Twitter.

Në disa raste llogaritë kopjuan dhe ngjitën fjalë për fjalë postime nga politikanë amerikanë – si republikanë ashtu edhe demokratë – duke përfshirë ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, Guvernatoren e Michiganit Gretchen Whitmer, Guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis, përfaqësuesit Matt Gaetz dhe Jim Jordan, e të tjerë.

Rrjeti nuk shfaqi qëndrueshmëri ideologjike.

Në shembujt e publikuar nga Meta, një llogari në rrjetin me bazë në Kinë ripostoi fjalët e përfshira në një postim në Twitter në fillim të këtij viti nga kongresmenja demokrate Sylvia Garcia. Ajo kritikoi ligjet e Texas-it për abortin dhe shkroi: “Le të kujtojmë – aborti është kujdes shëndetësor”.

Por një llogari tjetër në rrjet kopjoi dhe ngjiti një postim në Twitter nga Përfaqësuesi Republikan Ronny Jackson, i cili shkroi: “Dollarët e taksapaguesve nuk duhet të financojnë KURRË udhëtimet për aborte”.

Raporti i Metës thoshte: “Është e paqartë nëse kjo qasje është krijuar për të përforcuar tensionet partiake, për të krijuar audiencë mes mbështetësve të këtyre politikanëve ose për t’i bërë llogaritë e rreme që ndajnë përmbajtje autentike të duken më të vërteta.”

Rregullat e moderimit të kompanisë ndalojnë atë që Meta e quan “sjellje joautentike të koordinuar” – postime nga grupe llogarish që punojnë së bashku dhe përdorin identitete të rreme për të mashtruar përdoruesit e tjerë.

Shpesh përmbajtja e shpërndarë nga rrjete të tilla nuk është e rreme dhe i referohet lajmeve të sakta nga mediat kryesore. Por në vend që të përdoren për komente apo debate legjitime, postimet kanë për qëllim të manipulojnë opinionin publik, të shtyjnë ndarjen dhe të bëjnë pikëpamje të veçanta të duken më të njohura se sa janë në të vërtetë.

Meta tha se rrjeti i madh kinez u ndal përpara se të nisej mes përdoruesve të vërtetë.

Ben Nimmo, i cili drejton hetimet për sjellje joautentike në platformat e kompanisë, tha se rrjete të tilla “ende luftojnë për të krijuar audiencë, por ato janë një paralajmërim”.

“Aktorët e kërcënimeve të huaja po përpiqen të kontaktojnë njerëzit përmes internetit përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm dhe ne duhet të qëndrojmë vigjilent.”

Kompania tha se zbuloi gjithashtu dy rrjete më të vogla, një me bazë në Kinë dhe me fokus në Indi dhe Tibet, dhe një me bazë në Rusi, i cili postoi kryesisht në anglisht në lidhje me pushtimin e Ukrainës dhe promovoi kanale Telegram.

Rrjetet ruse, të cilat e shtynë kompaninë të fokusohej në fushata joautentike pas zgjedhjeve të 2016-ës, janë fokusuar gjithnjë e më shumë në luftën në Ukrainë dhe janë përpjekur të minojnë mbështetjen ndërkombëtare për Kievin, thuhet në raport.

Meta vuri në dukje gjithashtu se qeveria amerikane ndaloi ndarjen e informacionit për rrjetet e ndikimit të huaj me kompaninë në korrik, pas një vendimi federal si pjesë e një çështjeje ligjore mbi Amendamentin e Parë që tani është në shqyrtim nga Gjykata e Lartë.

Rasti është pjesë e një debati më të madh nëse qeveria amerikane punon me kompanitë e teknologjisë për të kufizuar në mënyrë të padrejtë fjalën e lirë të përdoruesve të mediave sociale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore