Lajme

Meta po mbyll NFT-të në platformat e saj, në mes të krizës së kriptove


Meta Platforms po i jep fund mbështetjes për koleksionet dixhitale ose tokenat jo të këmbyeshëm (NFT) në platformat e saj më pak se një vit pas fillimit të tyre pasi tregu i kriptomonedhave vazhdon të luftojë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

“Aktualisht jemi duke mbyllur koleksionet dixhitale (NFT) për t’u fokusuar në mënyra të tjera për të mbështetur krijuesit, njerëzit dhe bizneset”, shkroi kreu i fintech i kompanisë Stefan Kasriel në Twitter të hënën.

Kompania ofroi mbështetje për krijuesit për të ndarë NFT-të në Instagram dhe Facebook vitin e kaluar, kur kripto-pasuria spekulative shpërtheu në popullaritet.

Por Bitcoin dhe argumentet e tjera morën një goditje në fund të 2022 pas falimentimit të papritur të bursës më të madhe, FTX.

Rënia u komplikua nga kolapsi i tre bankave amerikane, dy prej të cilave ishin në pronësi të kriptove, javën e kaluar.

“Ne do të vazhdojmë të investojmë në mjetet fintech që do t’u duhen njerëzve dhe bizneseve në të ardhmen. Ne jemi duke thjeshtuar pagesat me Meta Pay, duke thjeshtuar porositë dhe pagesat dhe duke investuar në mesazhe përmes Meta”, tha Kasriel.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore