Sport

Mesfushori i Manchester United kërkon të transferohet te Newcastle


Futbollisti i Manchester United, Scott McTominay, raportohet se është i shqetësuar për minutat e pakta që po ka në lojë dhe do të ishte i hapur për të bërë një lëvizje te Newcastle United.

McTominay filloi gjashtë nga shtatë ndeshjet e United në Premier League, por përfundimisht u degradua në stolin e zëvendësuesve pas nënshkrimit të Casemiro-s nga Real Madrid-i.

Që nga ardhja e brazilianit, McTominay nuk ka startuar ndonjë ndeshje në që nga humbja e ekipit të tij në derbi ndaj Manchester City-t me shifrat 6:3.

Javët e fundit, skocezi ka nisur vetëm ndeshjet në Carabao Cup dhe FA Cup.

Sipas ‘The Telegraph’ , 26-vjeçari është i shqetësuar për minutat e pakta që po i jep në fushë trajneri i United-it, Erik Ten Hag.

Raportet nga Anglia thonë se Newcastle është i interesuar për McTominay dhe mund të bëjë një ofertë për të tunduar mesfushorin për të kaluar në “St.James Park”.

Për më tepër, u raportua se McTominay do të ishte i hapur për lëvizje dhe është i prirur për idenë për të luajtur nën urdhrat e Eddie Howe.

Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse United do të lejojë të ndodhë kjo lëvizje, sidomos kur Newcastle është një rival direkt i tyre në renditjen e tabelës së Premier Leauge.

Për më tepër, me “Djajtë e Kuq” ende të përfshirë në katër gara, nuk ka gjasa që ata të shesin McTominay duke marrë parasysh faktin se ata kanë vetëm katër opsione për mesfushë.

Pas fitores së tyre në derbin e Manchester-it të shtunën, Ten Hag u tha tifozëve se mund të ëndërrojnë për një titull

“Tifozët mund të ëndërrojnë, por ne nuk jemi. Ne duhet të mbajmë këmbët në tokë dhe më pas të përballemi se loja jonë ka shumë për të përmirësuar”, tha trajneri holandez.

United do të rikthehet në aksion të mërkurën mbrëma teksa përballen me Crystal Palace në “Selhurst Park”, përpara një përplasjeje të madhe kundër liderëve të ligës Arsenal të dielën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore