Lajme

Mes Bashar al-Assad dhe Iranit, përçarja po thellohet


Mes Iranit dhe Bashar al-Assad-it, ka një epokë para dhe pas 7 tetorit.

Republika Islamike ndodhet nën sulmin e Izraelit në Siri, veçanërisht pas goditjes së aneksit konsullor të Iranit në Damask më 1 prill, i cili vrau Mohammad Reza Zahedi, një zyrtar i lartë i revolucionit.

Pavarësisht kësaj, presidenti sirian refuzon të ndërmarrë veprime.

Kështu, prestigjiozja “L’Orient-Le Jour” mësoi nga disa burime pranë “boshtit të rezistencës” se Bashar al-Assad kundërshtoi idenë e nisjes së reagimit iranian nga Siria.

Ndërsa iranianët po shqyrtonin ende përgjigjen ndaj shtetit hebre, u ngrit opsioni i një operacioni të madh nga territori sirian për të shkatërruar objektet dhe infrastrukturën ushtarake izraelite në Golanin e pushtuar.

Duke qenë se një përfaqësi diplomatike ishte në shënjestër në këtë tokë, dukej logjike të përgjigjeshim nga i njëjti territor.

Gjatë diskutimeve me zyrtarët sirianë, Teherani përmendi një operacion depërtimi në Golanin e pushtuar dhe marrjen nga ushtria siriane të një pjese të territorit të konsideruar sirian nga ligji ndërkombëtar.

Megjithatë, Bashar al-Assad e kundërshtoi këtë opsion.

Presidenti sirian, i cili dëshiron të ruajë regjimin e tij nga konflikti që ka trazuar rajonin që nga 7 tetori, nënvizoi faktin se ky aksion nuk mund të kryhej pa një koordinim të ngushtë me Rusinë, sponsorin tjetër të tij.

Ndërsa ai ende kërkon të rimarrë provincën e Idlibit, e fundit në duart e opozitës, Bashar al-Assad vlerësoi gjithashtu se një veprim i mundshëm nga territori i tij do të dobësonte ushtrinë siriane në këtë front.

Klima e dyshimeve dhe e hetimeve

Edhe nëse Teherani më në fund zgjodhi zjarrin e drejtpërdrejtë nga territori iranian, refuzimi i regjimit sirian vetëm sa e zgjeroi hendekun midis Damaskut dhe Teheranit.

Presidenti sirian nuk ka harruar se Hamasi, i mbështetur nga Republika Islamike, kishte mbështetur revolucionin sirian.

Në fillim të luftës në Gaza, dhe përballë shfaqjes së parimit të “unitetit të fronteve” brenda “boshtit të rezistencës”, Bashar al-Assad mori gjithashtu paralajmërime izraelite dhe amerikane përmes kanaleve të ndryshme.

Me një mesazh të qartë: nëse ai vendos të hapë frontin sirian për të lejuar Teheranin dhe përfaqësuesit e tij rajonalë të nisin operacione kundër Izraelit, përgjigja do ta synonte atë personalisht dhe regjimi i tij do të përmbysej.

Që atëherë, presidenti sirian qëndroi larg konfliktit, ndërsa aleatët e Iranit u kufizuan në nisjen e disa operacioneve nga Siria jugore, të cilave shteti hebre iu përgjigj.

Refuzimi i Bashar al-Assad për të nisur përgjigjen iraniane të së shtunës nga territori i tij ishte një dëshirë për të mbajtur këtë pozicion e për të shmangur një konfrontim të kushtueshëm me amerikanët ose izraelitët.

Por sulmi që i atribuohet Izraelit në aneksin konsullor të Teheranit – në një lagje të pasur të kryeqytetit sirian – ka ringjallur dyshimet iraniane për bashkëpunim të mundshëm nga regjimi me armiqtë e tij.

Në një përpjekje për të dobësuar praninë iraniane në Siri, izraelitët synojnë rezidencat e zyrtarëve iranianë ose zonat e tyre të vendosjes ushtarake.

Përballë intensifikimit të atentateve që i atribuohen Izraelit që nga 7 tetori, një klimë dyshimi është krijuar mes sirianëve dhe iranianëve.

“L’Orient-Le Jour” mësoi nga të njëjtat burime se hetime të shumta janë kryer për infiltrim të mundshëm nga zyrtarët e sigurisë në Siri, para por veçanërisht pas 1 prillit, madje duke e shtyrë Bashar al-Assad të kryente zëvendësime në postet kyçe.

Këto ndryshime kanë ndezur debatin mes analistëve, mes atyre që besojnë se Bashar al-Assad synonte të forconte ata që janë afër Iranit dhe atyre që e shohin atë më tepër si një margjinalizim për të mirën e figurave pranë Rusisë.

Sepse në planin politik, presidenti sirian vazhdon të bashkëpunojë me Moskën dhe vendet arabe për të qëndruar larg konfliktit.

Pavarësisht mohimit të tij për çdo përgjigje iraniane nga Siria, Bashar al-Assad megjithatë këmbënguli të theksonte angazhimin e tij për të mbajtur marrëdhënie të mira me Iranin, duke treguar nevojën për të vazhduar koordinimin.

Marrë nga “L’Orient-Le Jour”, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore