Shqipëria

Ulet avioni në Rinas, mbërrijnë 100 mijë vaksina


Në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” është ulur avioni i parë që pas situatës së krijuar ditën e djeshme më 7 prill.

Ashtu siç bëri të ditur në deklaratë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, avioni i “Air Albania” ka mbërritur nga Stambolli me sasinë e radhës së vaksinave.

“Me një ditë vonesë për shkak të tentativës çmendurake për bllokimin e fushatës së vaksinimit dhe nxitjen e rrëmujës në prag të zgjedhjeve, mbërrijnë 100,000 vaksina të tjera anticovid”, shkruan kryeministri Edi Rama në një postim në median sociale Facebook.

Të pranishëm në ambientet e aeroportit ishin Balluku, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastriliu dhe ministri i Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj.

“Vaksinat arritën pas një vështirësi që kemi pasur dje pas një greve të paligjshme nga kontrollorët.Parashikohen fluturimet esenciale”, tha Balluku në fjalën e saj.

Ndërkohë Manastirliu e ka cilësuar ngjarjen si “të paprecedentë”.

“Sipas saj situata vuri në risk planin e vaksinimit masiv”, theksoi ministrja më tej.

Ministri Ahmetaj sqaroi se është marrë autorizimi për të negociuar për 50 mijë doza Sputni-V që do të vijnë javën e ardhshme.

Ditën e djeshme kontrollorët e Albcontrol ndërprenë punën duke shkaktuar bllokimin e fluturimeve në aeroport.

 

Albanianpost.com


Lajmet kryesore