Lajme

Merkel i bën thirrje BE-së për “bashkim dhe jo ndarje”


Në këtë fotografi të siguruar nga qeveria spanjolle, kancelarja gjermane Angela Merkel mban një stilolaps para Fëmijëve që valëvitin flamuj spanjollë jashtë manastirit Yuste, ku ajo mori çmimin evropian Charles V në Cuacos de Yuste, Spanja perëndimore, e enjte, 14 tetor 2021 .

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi për ndarjen e forcave në Bashkimin Evropian dhe bëri thirrje për më shumë bashkim në të gjithë kontinentin. Ky do ishte mesazhi i saj i fundit nën petkun e kancelares gjatë një fjalimi në ceremoninë e ndarjes së çmimeve në Spanjë.

“Le të mos e mashtrojmë veten: Forcat centrifugale kanë punuar në BE për disa vjet tani”, tha Merkel pas marrjes së çmimit “Carlos V”, duke thënë se fuqitë e tilla ndarëse lindin kur BE-ja nuk arrin të përmbushë premtimet e saj. Si rrjedhojë ajo shtoi se dallimet shoqërore dhe ekonomike rriten shumë.

“Evropa është po aq e fortë sa është e bashkuar”, theksoi Merkel.

Në këtë fotografi të siguruar nga “Fundación Academia Europea de Yuste”, kancelarja gjermane Angela Merkel merr çmimin evropian “Charles V” nga mbreti spanjoll Felipe VI në manastirin Yuste në Cuacos de Yuste, Spanja perëndimore të enjten 14 tetor 2021.

Pa përmendur emra, Merkel, e cila do të heqë dorë nga roli i kancelares pas 16 vitesh pasi të jetë formuar një qeveri e re gjermane, shtoi se do të ishte problem për BE-në nëse interesat kombëtare do të viheshin mbi suksesin e saj të ndërsjellë.

Gjykata e lartë e Polonisë sfidoi kohët e fundit përparësinë e ligjit të BE-së, duke nxitur fjalimin se Polonia një ditë mund të largohet nga blloku prej 27 vendesh.

Merkel më tej shtoi se uniteti është gjithashtu i rëndësishëm në luftën me fuqitë jashtë BE-së.

“Se si sillemi me ngritjen e Kinës si një fuqi ekonomike, politike dhe ushtarake, varet shumë nga fakti nëse Evropa me të vërtetë flet me një zë”, tha Merkel.

Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo, djathtas, përshëndet kancelaren gjermane Angela Merkel në Pallatin Egmont në Bruksel, të premten, 15 tetor 2021.

Kancelarja gjermane bëri një vizitë lamtumire në Belgjikë të premten.

Mbreti Philippe mirëpriti Merkelin në Kështjellën Laeken. Sovrani i dha asaj “Grand Cordon të Urdhrit të Leopold” – asaj që ka 16 vjet rresht në krye të qeverisë gjermane.

Në mbrëmje, u zhvillua një koncert lamtumirës në Palais des Beaux-Arts. Krerët e tjerë të shteteve ose qeverive e kanë pritur Merkelin gjatë javëve të fundit – përfshirë presidentin amerikan Joe Biden, Emmanuel Macron, të Francës dhe Vladimir Putin, i Rusisë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore