Kosova

Mehaj diskuton me gjeneralin Clark për zhvillimet e fundit gjeopolitike në rajon


Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj gjatë bisedës më gjeneralin Wesley Clark.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka zhvilluar takim virtual me gjeneralin Wesley Clark.

Mehaj ka thënë se me Clark kanë biseduar për zhvillimet e fundit gjeopolitike në rajon.

“Konsultimet me Gjeneral Clark janë shumë të rëndësishme në secilin angazhim, në bashkëbisedimin e sotëm me të, diskutuam për zhvillimet e fundit gjeopolitike në rajon, me fokus në rolin e Kosovës në këto rrethana sfiduese për paqen, sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe më gjerë”, ka shkruar Mehaj.

Tutje, ministri Mehaj ka shtuar gjenerali Clark e ka përgëzuar për pjesëmarrjen efektive në operacionet humanitare.

“Gjeneral Clark më përgëzoi për spektrin e gjerë dhe të suksesshëm të angazhimeve tona, me theks në pjesëmarrjen tonë efektive në operacionin humanitar mbështetës të NATO-s për akomodimin e refugjatëve afganë të udhëhequr nga ushtria amerikane, si dhe përmbylljes me sukses të misionit të parë të FSK-së jashtë vendit”.

Pritja nga garda e Forcës së Sigurisë së Kosovës për ish-gjeneralin amerikan, Wesley Clark.

Ai bëri të ditur se janë dakorduar për vazhdimin e konsultimeve të rregullta, në funksion të realizimit të qëllimeve dhe objektivave të mi strategjik.

“Gjeneral Clark edhe këtë herë shprehu përkrahjen e plotë dhe të pakursyer për mbështetje nga eksperienca profesionale dhe autoriteti i tij shumë i lartë, për Ministrinë e Mbrojtjes”.

Mehaj shtoi, “falënderim dhe mirënjohje e përjetshme për Heroin tonë, Gjeneral Clark dhe të gjithë autoritetet vendim-marrëse amerikane për gjithçka që keni bërë dhe jeni duke bërë për Kosovën dhe botën demokratike!”.

Ndryshe më 7 shtator, ish-gjenerali amerikan, Wesley Clark ka qenë i ftuar në Kosovë nga ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj.

Përkrah ministrit Mehaj, Clark, u prit me nderime të larta nga garda e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në hapësirat e Ministrisë së Mbrojtjes, të cilët ishin përgatitur për një ceremoni madhështore për prijësin e aksionit bombardues mbi Serbinë mbi 22 vjet më parë, si komandant Suprem i Forcave të NATO-s.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore