Sport

Medvedev kalon Djokovic-in, si numri një i botës në tenis


Foto: ATP

Rusi, Daniil Medvedev ka zëvendësuar Novak Djokovicin në krye të renditjes botërore, dy javë para fillimit të Wimbledon-it, në të cilin ai nuk do të lejohet të luajë.

Medvedev nuk do të lejohet të luajë në Wimbledon, për shkak të luftës që po ndodh mes Ukrainës dhe Rusisë.

Megjithatë, ky vendim do të thotë se Medvedev, ka të ngjarë të rrisë epërsinë e tij ndaj Djokovicit në fund të turneut, sepse serbi është kampion në fuqi, kështu që ka më shumë pikë renditje për të humbur.

Djokovic ka zbritur në numrin tre të botës, ndërsa Alexander Zverev është ngjitur në vendin e dytë.

Është hera e parë që nga nëntori 2003 që asnjë nga Djokovic, Rafael Nadal, Roger Federer apo Andy Murray nuk janë paraqitur në dy vendet e para të renditjes.

Medvedev u bë lojtari i parë përveç Djokovic, Nadal, Federer ose Murray që kryeson renditjen e meshkujve që nga amerikani Andy Roddick 18 vjet më parë.

Foto: Getty Images

Wimbledon përjashtoi lojtarët rusë dhe bjellorusë nga pjesëmarrja këtë vit për shkak të pushtimit rus të Ukrainës – duke udhëhequr organet drejtuese të lojërave për meshkuj dhe femra, ATP dhe WTA, për të hequr pikët e renditjes nga Slam.

Djokovic, gjashtë herë kampion i Wimbledon-it, do të humbasë 2,000 pikët e renditjes që siguroi kur ngriti titullin e meshkujve në SË19 vitin e kaluar.

Medvedev dhe gjermani Zverev humbasin vetëm 180 pikë, pasi kishin dalë në raundin e katërt vitin e kaluar.

Rusi u mund në sete radhazi nga Marin Cilic në raundin e katërt të French Open dhe pësoi një disfatë shokuese nga holandezi Tim van Rijthoven, numri 205 i botës, në finalen e Libema Open në Holandë të dielën.

Van Rijthoven, 24 vjeç, mahniti Medvedevin 6-4 6-1 në 65 minuta për të fituar titullin e parë të ATP-së para turmës së tij vendase në paraqitjen e tij të dytë në shortin kryesor të nivelit të turneut.

Ndërkohë, numri katër i botës dhe kampioni i French Open, Rafael Nadal po rikuperohet nga trajtimi për një sëmundje kronike të këmbës.

Nënkampioni i Norvegjisë në French Open, Casper Ruud, 23 vjeç, zëvendëson Stefanos Tsitsipas në top pesëshen për herë të parë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore