Shqipëria

Mediat ndërkombëtare, jehonë anëtarësimit të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit


Kombet e Bashkuara zgjodhën pesë vende për t’u bashkuar me Këshillin e Sigurimit të saj, të premten. Mediat ndërkombëtare i kanë dhënë jehonë Shqipërisë, e cila do të shërbejë për herë të parë në këtë Këshill.

Sigurimi i një vendi në Këshillin e Sigurimit me 15 anëtarë konsiderohet kulmi i arritjeve për shumë vende.

Kjo sepse u jep atyre një zë të fortë për çështjet e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare duke filluar nga konfliktet në Siri, Jemen, Mali dhe Mianmar e deri te kërcënimi bërthamor Koreja e Veriut dhe Irani, dhe sulmet nga grupe ekstremiste si Shteti Islamik dhe al-Kaida.

“Do të jetë hera e parë që Shqipëria shërben në këshill dhe Brazili hera e 11-të. Ka pasur një garë në tre drejtime për dy vende afrikane, por Kongo u tërhoq të hënën”, shkruan e përditshmja The Washington Post.

Ka qenë presidenti i Asamblesë së Përgjithshme, Volkan Bozkir, i cili njoftoi rezultatet e votimit dhe uroi fituesit.

Pesë anëtarët e rinj të këshillit do të fillojnë mandatet e tyre në 1 janar, duke zëvendësuar pesë vende, mandatet dy-vjeçare të të cilëve përfundojnë më 31 dhjetor.

Ata do të bashkohen me pesë anëtarët e përhershëm të këshillit që kanë të drejtën e vetos – Shtetet e Bashkuara, Rusia, Kina, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca – dhe pesë vendet e zgjedhura vitin e kaluar: India, Irlanda, Kenia, Meksika dhe Norvegjia.

“Ministrja e Jashtme e Shqipërisë Olta Xhaçka shkroi në Twitter se zgjedhja e saj është ‘një mundësi historike’ dhe Ambasadorja e saj e KB-ve Besiana Kadare shkroi në Twitter falë të gjitha vendeve që ‘na besuan këtë përgjegjësi të madhe’”, citon The Washington Post.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore