Kosova

Me një veshkë në Mont Blanc, do të hyjë në rekordet Guinness


Besnik Reka, Alpinist që synon të hy n librin e rekordeve Guinness, duke pushtuar majën më të lartë në Evropë, Mont Blanc, me një veshkë të transplantuar

Jeton me vetëm një veshkë të cilën ja ka dhuruar gruaja.

Por kjo nuk është arsye që Besnik Reka nga Ferizaj të mos ndjek ëndrrat që ka.

Pas operimit për transplant në vitin 2009, ai filloi të merret me bjeshkatari dhe alpinizëm.

Tani do të sfidoj veten për të pushtuar majen më të lartë në Alpe dhe Evropën Perëndimore, Mont Blanc, e cila ka 4 mijë e 810 metra lartësi mbidetare.

Nëse arrin me sukses të pushtoj këtë bjeshkë, Reka bëhet alpinisti i parë në botë që shkel këtë bjeshkë me transplant veshke, duke hyrë në librin e rekordeve Guinness.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore