Lajme

McDonald’s, ëndrra që nisi më 15 prill të 1955-s


Restorantet e para të McDonald’s u hapën në të vërtetë nga Richard dhe Maurice McDonald (Mac dhe Dick). Ata ishin zhvendosur nga New Hampshire në Los Angeles në 1930, duke u përpjekur të futeshin në biznesin e filmit. Ata punuan si ndërtues skenash në Columbia Film Studios, por kjo, me sa duket nuk ishte ëndrra e tyre. Kështu që, ata u larguan dhe përdorën paratë që kishin kursyer për të hapur një teatër në Pasadena, gjë që nuk shkoi mirë.

Ata më pas hapën një stendë për hot dog, duke përdorur një koncept të ri dhe të kohës, me tre makina. Në vitin 1940, ata hapën një dyqan më të madh hamburgerash dhe pule Barbecue, me njëzet vende makinash. Së shpejti ata zbuluan se po shisnin kryesisht hamburgerë, kështu që hoqën pulën nga menuja. Ata përfundimisht u lodhën nga problemet e shpenzimet e vazhdueshme të këtij modeli biznesi, kështu që ata mbyllën dyqanin dhe anuluan të gjithë operacionin.

Vëllezërit hoqën qafe karrocat e makinës dhe konceptin e ngasjes dhe u përqendruan në vëllim dhe shpejtësi, me skara më të mëdha dhe stacione të specializuara gatimi në një proces të linjës së montimit. Një person për të pjekur një hamburger, një për ta paketuar dhe mbështjellë atë, një për të bërë milkshakes, një për patatet e skuqura, dhe një tjetër që punon në banak. Në vitin 1948, ata u rihapën me një menu të thjeshtuar që përqendrohej në burger dhe ushqimet e skuqura. Ata e quajtën “Sistemi i Shërbimit Speedee”. Ushqimi i shpejtë (fast-food) siç e njohim ne sot.

Ishte Ray Kroc, megjithatë, ai që krijoi sistemin e ekskluzivitetit të McDonald’s që ka ardhur në ditët tona.

Si u përfshi Ray Kroc në McDonald’s?

Ray Kroc në fakt zotëronte kompaninë që bëri makinat e smoothie-ve Multimixer që McDonalds po përdornin në restorantin e tyre. Në fakt, ata kishin blerë tetë prej tyre. Kjo do të thotë se kishte shumë Multimixers, kështu që Kroc vendosi të shkonte dhe të shikonte se çfarë po ndodhte.

Kur vizitoi restorantin në San Bernadino, ai u habit me atë që pa: Rreshta njerëzish që dilnin nga dera, duke pritur në radhë për hamburgerë. Kroc pa që efikasiteti dhe fitimi i sistemit mund të zbatohej me sukses në shumë restorante. Shpesh thuhet se vëllezërit, në fillim nuk donin të takoheshin me të.

Sipas disa burimeve, ai siguroi një takim me ndihmën e Bert Murray të Murray’s Restaurant Supply Co., i cili bëri biznes me Vëllezërit McDonald.

Me qenë se vetë Kroc po i furnizonte ata, është e vështirë të thuash se sa vërtetësi ka në gjithë këtë. Shumë njerëz u pëlqen të pretendojnë se kanë pasur një dorë në histori të mëdha suksesi dhe mund të jetë e vështirë të konstatosh se çfarë është e vërtetë dhe çfarë është ekzagjerim. Sidoqoftë, Kroc i bindi vëllezërit të hynin në një marrëveshje partneriteti për ta lejuar atë të shesë ekskluzivitetet e McDonald në të gjithë kombin, për aq kohë sa të gjithë restorantet i përmbaheshin sistemit të tyre.

Ray Kroc i shiti ekskluzivitetin e parë vetes nën “McDonald’s System, Inc”. Ky dyqan i parë, i hapur në Des Plaines, Illinois më 15 prill 1955, ishte menduar të ishte një model për mënyrën se si të gjitha ekskluzivitetet e McDonald’s do të shfaqeshin dhe funksiononin, dhe Kroc shpresonte se kjo do të ndihmonte në tërheqjen e franchise-ve. Deri në vitin 1960, kishte mbi 100 franchise.

Marrëveshja fillestare kishte lidhur disi duart e Kroc dhe nuk e lejoi atë të ndryshonte shumë për operacionin, por në 1961, ai “bleu” vëllezërit për 2.7 milionë dollarë.

Projektimi i harqeve të arta, ndriçuar natën nga neoni që mund të shihej nga rruga në një distancë, dhe do të formonte një shkronjë “M”, thuhet se ishte menduar fillimisht nga Richard McDonald, por modeli aktual ishte bërë nga arkitekti Stanley Clark Meston, së bashku me ndihmësin e tij, Charles Fish.

Askush më parë nuk kishte arritur të bënte reklamën e një ndërtese. Gjithçka rreth McDonald’s ishte e njohur, e cila është gjëja që e ndihmoi atë të pëfshinte të gjithë kombin. E drejta e parë e vëllait, të cilën ata e shitën vetë, kërkonte që restorantet të përdorin modelin e tyre dhe të funksionojnë sipas standardeve të tyre. Për të qenë të qartë, një pjesë e madhe e asaj që e bëri McDonald’s një sukses kaq të madh u vendos nga vëllezërit.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore