Sport

Mbrojtësi i PSG-së, Achraf Hakimi akuzohet për përdhunim


Mbrojtësi maroken i Paris Saint-Germain, Achraf Hakimi është akuzuar për përdhunim, kanë thënë prokurorët francezë.

Zyra e prokurorit në periferinë në Paris të Nanterre tha se Hakimi u mor në pyetje të enjten nga hetuesit që provuan akuzat e përdhunimit.

Ai më pas u akuzua nga një gjykatës hetues dhe u vendos nën mbikëqyrjen gjyqësore.

Hakimi, 24 vjeç, është i ndaluar të kontaktojë viktimën e pretenduar, një grua 24-vjeçare që thotë se ajo u dhunua nga Hakimi të shtunën në shtëpinë e tij në një periferi të Parisit.

Hakimi lejohet të largohet nga territori francez, thanë prokurorët.

Mbrojtësi i lindur në Madrid e ndihmoi Marokun të bënte historinë e Kupës së Botës vitin e kaluar duke u bërë ekipi i parë afrikan që arriti gjysmëfinalen e turneut.

Ai u pa duke stërvitur me PSG-në të premten.

Prokurorët hapën hetimin e tyre paraprak të hënën.

Sipas ligjit francez, të akuzuarit nuk do të thotë se çështja do të shkojë në gjykim.

Një zëdhënës i PSG tha se klubi “i jep mbështetjen e tij” Hakimi-t dhe “vendos besimin e tij në sistemin e drejtësisë”.

Avokatja e lojtarit, Fanny Colin tha se Hakimi “mohon me vendosmëri të gjitha akuzat kundër tij” dhe se ai ishte viktima e “një gjullurdie në tentativë”.

Ajo tha se Hakimi përshëndeti akuzën e shtruar kundër tij sepse “ai më në fund ka mundësinë të mbrojë veten”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore