Jetesë & Stil

Mbreti Charles shpreh “dhimbjen më të madhe” dhe “keqardhjen më të thellë” për “gabimet” e së kaluarës në Kenia


Mbreti Charles po flet për të kaluarën e dhimbshme gjatë vizitës së tij shtetërore në Kenia.

Mbreti, 74 vjeç, foli për këtë temë gjatë një takimi shtetëror në Shtëpinë e Shtetit në Nairobi.

Mbreti Charles iu drejtua disa prej kohërave më të errëta në historinë koloniale britanike gjatë turneut të çiftit në vendin afrikan, derisa vizita shënon udhëtimin e parë të mbretit Charles dhe mbretëreshës Camilla në një vend të Commonwealth-it që nga ardhja e tij në fron pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth në shtator të vitit 2022.

“Është intimiteti i historisë sonë të përbashkët që i ka bashkuar njerëzit tanë. Megjithatë, ne duhet të pranojmë gjithashtu kohët më të dhimbshme të marrëdhënies sonë të gjatë dhe komplekse”, tha monarku.

“Veprimet e gabuara të së kaluarës janë shkaku i pikëllimit më të madh dhe keqardhjes më të thellë. Kishte akte të neveritshme dhe të pajustifikueshme dhune të kryera kundër kenianëve, ndërsa ata zhvilluan, siç thatë ju në Kombet e Bashkuara, një luftë të dhimbshme për pavarësi dhe sovranitet – dhe për këtë, nuk mund të ketë asnjë justifikim”, vazhdoi ai tutje.

“Në kthimin në Kenia, ka shumë rëndësi për mua që duhet të thelloj kuptimin tim për këto gabime dhe që të takoj disa nga ata, jeta dhe komunitetet e të cilëve u prekën aq rëndë”, shtoi ai tutje.

Mbreti Charles ka thënë se e kaluara s’ndryshohet dot, por ka kërkuar vazhdimin e thellimit të marrëdhënieve mes MB-së dhe Kenias.

“Asgjë nga këto nuk mund ta ndryshojë të kaluarën. Por, duke iu drejtuar historisë sonë me ndershmëri dhe çiltërsi, ne mund të tregojmë ndoshta forcën e miqësisë sonë sot. Dhe, duke bërë kështu, ne mundemi, shpresoj, të vazhdojmë të ndërtojmë një shoqëri gjithnjë e më të ngushtë. lidhje për vitet në vazhdim”, tha Mbreti Charles.

Fjalimi i mbretit Charles preku gjithashtu rëndësinë e vendit për familjen e tij.

“Kjo do të thotë shumë për gruan time dhe veten time që, në vitin tonë të kurorëzimit, vizita jonë e parë shtetërore në një vend të Komonuelthit duhet të na sjellë këtu në Kenia. Ne të dy ndihemi shumë krenarë për rinovimin e lidhjeve midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Kenias, një vend që ka pasur prej kohësh një kuptim kaq të veçantë për familjen time – sot s’ndihem si vizitor”, shtoi tutje Charles.

Përmendja e “gabimeve të kaluarës” i referohej Emergjencës ose rebelimit të Mau Mau, i cili u përball me një goditje të dhunshme dhe brutale të udhëhequr nga Britania në vitet 1950.

Të udhëhequr kryesisht nga populli Kikuyu, rebelimi i Mau Mau kundër sundimit kolonial britanik dhe kundërshtimi i brendshëm i Kenias ndaj pavarësisë çuan në dhjetëra mijëra vdekje.

Sipas BBC, rreth 11 mijë rebelë në Mau Mau dhe të tjerë u vranë, por të dhënat jozyrtare vlerësojnë shifra shumë më të larta.

Disa vlerësime thonë se kishte rreth 90 mijë kenianë të ekzekutuar, ndërsa më shumë se 150 mijë u arrestuan.

Si një monark kushtetues, Mbreti Charles është i lidhur me veprimin sipas këshillave dhe rekomandimeve të qeverisë së asaj kohe të Mbretërisë së Bashkuar.

Ndërsa Britania ka dhënë rreth 25 milionë dollarë si kompensim, akoma nuk ka kërkuar falje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore