Jetesë & Stil

Mbreti Charles shpall udhëtimin e parë jashtë shtetit që nga zbulimi i diagnozës së kancerit


Mbreti Charles po përgatitet për një rikthim në normalitet mes trajtimit të tij të kancerit.

Monarku britanik, 75 vjeç, do të udhëtojë në Francë, më 6 qershor me Mbretëreshën Camilla për Ministrinë e Mbrojtjes dhe ngjarjen përkujtimore të Legjionit Mbretëror Britanik në Memorialin e Normandisë Britanike, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Udhëtimi do të shënojë herën e parë të mbretit që shkon jashtë vendit që nga zbulimi i diagnozës së tij të kancerit më 5 shkurt.

Pasi ndau publikisht lajmet e tij shëndetësore, Mbreti Charles u tërhoq nga detyrat mbretërore me publikun për disa muaj ndërsa iu nënshtrua trajtimit, por vazhdoi të punonte pas skena dhe mbaj audiencë të vogël.

Ai u pa gjithashtu duke ndjekur kishën në shumë fundjavë dhe madje përshëndeti dashamirësit pasi mori pjesë në një meshë të dielën e Pashkëve.

Sovrani u kthye zyrtarisht në daljet më 30 prill, kur ai dhe mbretëresha Camilla vizituan një spital të kancerit në Londër.

Gruaja e tij, 76 vjeçe, komentoi të nesërmen se Mbreti Charles ishte “me të vërtetë i emocionuar që ishte jashtë”.

Në javët e fundit, Mbreti ka mbajtur një orar të ngjeshur ndërsa vazhdon trajtimin e tij, nga një takim i vetëm me stafin dhe familjet e Shkollës Mbretërore të Inxhinierisë Ushtarake deri te emërimi i trashëgimtarit të tij Princit William në një pozicion ushtarak.

Mbretëresha Camilla dha një përditësim të shpejtë për shëndetin e burrit të saj gjatë një festë në kopsht më 16 maj, duke u thënë mysafirëve se Mbreti po “bëhej më mirë”.

Edhe pse ajo nuk dha detaje, mbretëresha Camilla dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore komentuan më parë se Mbreti Charles ishte i zhgënjyer që ngadalësonte detyrat në mes të trajtimit të tij për kancerin.

Nipi i monarkut, Peter Phillips, tha në mars se Mbreti Charles ishte “i frustruar që nuk mund të vazhdonte dhe të bënte gjithçka që dëshiron të jetë në gjendje të bëjë”.

“Ai është gjithmonë duke e shtyrë, stafin e tij dhe të gjithë, mjekët dhe infermierët e tij që të jenë në gjendje të thonë: ‘Në fakt, a mund ta bësh këtë?'”, tha ai për xhaxhain e tij.

“Pra, mesazhi kryesor do të ishte se ai është padyshim shumë i prirur të kthehet në një formë normaliteti”, pati shtuar ai.

Më 5 qershor, Mbreti Charles dhe Mbretëresha Camilla do të bashkohen nga Princi William në ngjarjen përkujtimore kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar në Portsmouth.

 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore