Sport

Mbretërit e ringut: 10 boksierët me më shumë fitore radhazi


Boksierët janë krenarë për rekordet e tyre dhe për sa kohë mund të qëndrojnë të pamposhtur në ring.

Është e rrallë të shohësh një seri të gjatë të pamposhtur, siç është fillimi profesional i Julio Cesar Chavez 89-0 ose fillimi i Jimmy Wilde 93-0.

Por kush jane 10 boksieret me me shume fitore radhazi?

10: Rocky Marciano: 49-0

Rocky Marciano/ Photo: Getty Images

Boksieri i peshave të rënda u ndesh profesionalisht nga viti 1947 deri në 1955 dhe pushtoi divizionin në 1952 duke fituar titullin.

Fitoret më të mira të Marciano-s erdhën kundër Ezzard Charles, Joe Walcott, Joe Louis dhe Archie Moore.

I mbiquajtur “Rock”, ai mbrojti me sukses rripin e tij gjashtë herë përpara se ta mbyllte karrierë në vitin 1955 në moshën 32-vjeçare.

Në tetë vjet si profesionist, Marciano grumbulloi një rekord me 43 fitore të ardhura me nokaut. Ai është renditur si boksieri i katërt më i madh i peshave të rënda në histori nga “BoxRec”.

Më 31 gusht 1969, një ditë para ditëlindjes së tij të 46-të, Marciano vdiq në bordin e një avioni të vogël privat që goditi një pemë pak pas nisjes.

9: Andre Ward: 32-0

Andre Ward/ Photo: Getty Images

Një vendas nga San Francisko, Andre Ward tronditi botën e boksit kur më 21 shtator 2017, ai njoftoi tërheqjen e tij nga sporti.

Në moshën 33-vjeçare, Ward shkroi se “Dua të jem i qartë, po largohem sepse trupi im nuk mund të durojë më ashpërsinë e sportit dhe për këtë arsye dëshira ime për të luftuar nuk është më aty”.

“Nëse nuk mund t’i jap familjes time, ekipit tim dhe tifozëve gjithçka që kam, atëherë nuk duhet të luftoj më”, vijonte ai.

Ward luftoi nga viti 2004 deri në vitin 2017 në kategoritë e peshave super të mesme dhe të lehta, duke fituar tituj botërorë në të dyja kategoritë. Ai u shpall “Fight of the Year” në vitin 2011, nga Revista “Ring”.

Dy ndeshjet e tij të fundit erdhën kundër Sergey Kovalev, të cilin ai e mundi dy herë për të ruajtur titujt e IBF dhe WBO në peshën e lehtë.

8: Larry Holmes: 69-6

Larry Holmes/ Photo: Getty Images

Larry Holmes mund të jetë një nga kampionët më të nënvlerësuar të peshave të rënda të të gjitha kohërave. Ai e filloi karrierën e tij profesionale duke shkuar 48-0 dhe e përfundoi me një rekord prej 69-6.

Holmes konkurroi nga 1973 deri në 2002. I mbiquajtur “The Easton Assassin”, ai mbajti titullin WBC Heavyweight nga 1978 deri në 1983.

Gjatë karrierës së tij, Holmes mbrojti titujt e tij kundër 19 kundërshtarëve përpara se të humbiste përfundimisht në 1985 nga Michael Spinks.

Holmes pati ndeshje kundër edhe kundër legjendave si Mike Tyson dhe Evander Holyfield në 1988 dhe 1992.

Përballja e tij e fundit ishte më 27 korrik 2002 në Norfolk, Virxhinia, ku ai mundi Eric Esch me një vendim unanim prej 10 raundesh.

7: Willie Pep: 285-17

Willie Pep/ Photo: Everett Collection

Willie Pep konkurroi profesionalisht për 26 vjet nga 1940 deri në 1966. Gjatë gjithë karrierës së tij, “Will O’ the Wisp”, siç u mbiquajt, luftoi në mbi 300 ndeshje. Ai fitoi 285 dhe humbi 17.

Ai e filloi karrierën e tij me një rekord 62-0 përpara se të humbiste ndeshjen e tij të parë profesionale ndaj Sammy Angott në mars 1943.

Pas asaj humbjeje, Pep vazhdoi një seri të dytë, duke fituar 72 ndeshjet e tij të ardhshme për të vendosur veten ne historinë e peshave të rënda.

Si një nga boksierët më të mëdhenj në sport, Pep ishte në gjendje të vazhdonte të luftonte deri në të dyzetat e tij.

6: Carlos Monzon: 87-3

Carlos Monzon/ Photo: Cortesia TNT – AP

Në vitin 1963, gjatë fazave të hershme të karrierës së tij, Carlos Monzon humbi tre luftime ndërsa ende konkurronte në nivel klubesh në Argjentinë.

Pasi arriti në një rekord profesional 16-3 në tetor 1964, Monzon nuk humbi më kurrë.

Në kohën kur Monzon arriti nivelin e klasit botëror, ai ishte zhvilluar në një luftëtar dominues. Ai u bë një superstar i madh në Amerikën e Jugut dhe kampion shumë i vlerësuar në mbarë botën.

I mbiquajtur “Escopeta”, Monzon luftoi në kategorinë e peshave të mesme dhe shkoi i pamposhtur në më shumë se 87 luftime derisa u tërhoq si kampion i padiskutueshëm në 1977.

5: Roberto Duran: 103-16

Roberto Duran/ Photo: Getty Images

Roberto Duran pati një nga seritë më të shkurtra të pamposhtur, por si Willie Pep ai shkoi në një seri të dytë fituese të jashtëzakonshme. I mbiquajtur “Manos de Piedra”, ai garoi nga viti 1968 deri në vitin 2001 në shtatë kategori peshash të ndryshme.

Duran e filloi karrierën e tij profesionale duke shënuar 31-0 përpara se të humbiste nga, Esteban de Jesus në 1972. Pasi humbi meçin e tij të parë, ai fitoi 41 luftimet të tjera përpara se të humbiste nga Sugar Ray Leonard tetë vjet më vonë në 1980.

“Manos de Piedra” e shpalli veten si peshën e lehtë më të madhe në historinë e boksit.

Ai ishte luftëtari më dominues i viteve 1970 përpara se të kalonte në peshën e lehtë. Duran e mbylli karrierën e tij në vitin 2001 kur luftoi me Hector Camacho, ku humbi.

4: Floyd Mayweather Jr: 50-0

Floyd Mayweather Jr/ Photo: AP /John

Floyd Mayweather Jr është një nga 15 boksierët në histori që janë larguar nga sporti me një rekord të pamposhtur.

Mayweather garoi në pesë kategori të ndryshme peshash, duke fituar 15 tituj të mëdhenj gjatë karrierës së tij. Ai gjithashtu mban një rekord perfekt 50-0.

Me nofkën “Money”, Mayweather garoi nga viti 1996 deri në vitin 2017. Ai luftoi me disa nga të mëdhenjtë e sportit si Oscar De La Hoya, Manny Pacquiao, Saul Canelo Alvarez, Miguel Cotto dhe Juan Manuel Marquez.

Ai i ka mbajtur paratë e tij të “rrjedhin” me një varg luftimesh jo profesionale, së fundmi kundër Mikuru Asakura në Japoni.

3: Sugar Ray Robinson: 173-19

Sugar Ray Robinson – Images via @thyssterboxing and @hisorycolored on Instagram

Sugar Ray Robinson dominoi botën e boksit gjatë viteve dyzet dhe pesëdhjetë.

Pasi filloi karrierën e tij 40-0, Robinson pësoi humbjen e tij të parë kundër Bronx Bull Jake LaMotta në shkurt 1943. Pas humbjes, ai fitoi 88 luftime përpara se të mundej nga Randy Turpin në korrik 1952.

Gjatë asaj serie, Robinson mblodhi fillimisht titujt botërorë në peshën e lehtë dhe më pas në peshën e mesme.

Nga viti 1940 deri në 1965, Robinson konkurroi në katër kategori peshash të ndryshme dhe e përfundoi karrierën e tij me një rekord 173-19.

2: Julio Cesar Chavez: 107-6

Julio Cesar Chavez/ Photo: Getty Images

Ndoshta fillimi më i mirë i një karriere boksi profesionist në epokën moderne, Julio Cesar Chavez dominoi sportin duke fituar 89 ndeshjet e tij të para. Humbja e tij e parë profesionale erdhi kundër Frankie Randall në 1994.

Nga viti 1980 deri në vitin 2005, Chavez konkurroi në katër kategori peshash të ndryshme duke fituar gjashtë tituj botërorë.

Chavez mban rekordin për mbrojtjen më të suksesshme të titullit me 27 herë dhe më shumë fitore në luftën për titull me 31.

Ai është renditur si boksieri i 18-të më i mirë i të gjitha kohërave, paund për kile nga “BoxRec”.

Chavez renditet në vendin e 24-të në listën e “ESPN” me “50 Boksierët më të Mëdhenj të të Gjithë Kohëve” dhe i 18-ti në “80 Luftëtarët më të mirë të 80 viteve të fundit” të “The Ring”.

Meksikani e përfundoi karrierën e tij me një rekord 107-6.

1: Jimmy Wilde: 132-3

Jimmy Wilde/ Photo: Getty Images

Në vitin 1911, Jimmy Wilde bëri debutimin e tij në boksin profesionist duke e mposhtur Ted Roberts në tre raunde. Ai do të luftonte 28 herë në 1911, duke e përfunduar vitin me një rekord 27-0-1.

Nga fundi i vitit 1914, ai kishte regjistruar rekordin më të gjatë të pamposhtur në historinë e boksit prej 93-0-1 – një rekord që qëndron ende sot.

Për katër vjet, Wilde mbeti i pamposhtur në boks derisa Tancy Lee i dha humbjen e tij të parë profesionale me anë të “TKO” në raundin e 17-të.

Në përgjithësi, Wilde konkurroi në 136 ndeshje, fitoi 132, humbi tre dhe një përfundoi në barazim.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore