Financa

Mbretëria e Bashkuar pritet të ketë recesion në vitin 2023, thotë FMN


Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të tkurret dhe do të performojë më keq se ekonomitë e tjera të përparuara, përfshirë Rusinë, pasi kostoja e jetesës vazhdon të godasë familjet, ka thënë Fondi Monetar Ndërkombëtar.

FMN tha se ekonomia do të tkurret me 0.6% në 2023, në vend që të rritet lehtë siç ishte parashikuar më parë.

Megjithatë, FMN tha gjithashtu se mendon se Mbretëria e Bashkuar është tani “në rrugën e duhur”.

Kancelari Jeremy Hunt tha se Mbretëria e Bashkuar ka tejkaluar shumë parashikime vitin e kaluar.

FMN, e cila punon për të stabilizuar rritjen ekonomike, tha se kishte ulur parashikimin e saj për Mbretërinë e Bashkuar për shkak të çmimeve të larta të energjisë, rritjes së kostove të hipotekave dhe taksave të rritura, si dhe mungesës së vazhdueshme të punëtorëve.

Mbretëria e Bashkuar pritet të jetë i vetmi vend që do të tkurret vitin e ardhshëm në të gjitha ekonomitë e përparuara dhe ato në zhvillim. Edhe Rusia e goditur nga sanksionet tani parashikohet të rritet këtë vit.

Nëse ekonomia e një vendi tkurret, zakonisht kjo do të thotë që kompanitë fitojnë më pak para dhe numri i njerëzve të papunë rritet.

Kryeekonomisti i FMN-së Pierre-Olivier Gourinchas i tha medias britanike “BBC” se vitin e kaluar, Mbretëria e Bashkuar kishte “një nga numrat më të fortë të rritjes në Evropë”.

Kryeekonomisti i Fondit Monetar Ndërkombëtar Pierre Olivier Gourinchas

Ai shtoi se parashikimi i këtij viti pasqyronte “varësinë e tij të lartë” nga gazi natyror i lëngshëm i shtrenjtë, i cili kishte rritur koston e jetesës.

Gourinchas theksoi se planet e përshkruara nga Thesari në muajt që nga Deklarata e Vjeshtës treguan se Mbretëria e Bashkuar “me siguri po përpiqej të navigonte me kujdes këto sfida të ndryshme dhe ne mendojmë se ato janë në rrugën e duhur”.

FMN pret që Mbretëria e Bashkuar të rritet në vitin 2024, duke rishikuar parashikimin e saj në 0.9% nga 0.6%.

Paul Johnson, drejtor i Institutit për Studime Fiskale, tha se parashikimet e FMN-së nuk ishin gjithmonë të drejta dhe ai vuri në dukje se fondi ishte “në të vërtetë më optimist se sa ishte disa muaj më parë”.

Parashikimet nga Banka e Anglisë që do të priten më vonë këtë javë ka të ngjarë të jenë më pozitive sesa ishin dy ose tre muaj më parë, shtoi ai.

“Supozimi im më i mirë është se ekonomia do të jetë gjerësisht në stanjacion këtë vit. Se ne nuk do të kemi shumë pengesa në rrugën e rritjes, por nuk do të kemi as një recesion të thellë”, tha ai.

FMN-ja ia atribuon parashikimin e saj negativ rritjes së shpejtë të normave të interesit, rritjes së taksave, kostove më të larta të huamarrjes për bizneset dhe çmimeve ende të larta të energjisë vendase. Fondi tha se Mbretëria e Bashkuar duhej të lundronte në një mjedis shumë kompleks.

Por nëse gjatë vitit të ardhshëm ky parashikim rezulton i saktë, ai ngre pyetje se pse Britania e Madhe do të ketë humbur një sfond më të mirë ekonomik global. Mbretëria e Bashkuar është tani e vetmja ekonomi në tkurrje nga 15 të botuara në këtë raport.

Banka e Anglisë do të publikojë parashikimin e saj të ri për ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar më vonë këtë javë, së bashku me një rritje të mëtejshme të pritur të normave të interesit.

Pamja e zymtë e FMN-së për Mbretërinë e Bashkuar vjen pasi Hunt paralajmëroi se nuk ka gjasa që të ketë vend për ndonjë shkurtim “të rëndësishëm” të taksave në buxhetin e pranverës.

Kancelari, i cili ka qenë nën presion nga disa në partinë e tij për të ulur taksat për të stimuluar ekonominë, ka thënë se ulja e inflacionit “është ulja më e mirë e taksave tani”.

Inflacioni – norma me të cilën rriten çmimet – mbetet afër nivelit më të lartë në 40 vjet.

Kryeministri Rishi Sunak është zotuar të përgjysmojë inflacionin deri në fund të vitit, por shumë presin që kjo të ndodhë gjithsesi kryesisht për shkak të një ngadalësimi të rritjes së çmimit të energjisë dhe pasi problemet e furnizimit pas pandemisë lehtësohen.

Parashikuesi zyrtar i pavarur i qeverisë, Zyra për Përgjegjësi Buxhetore (OBR) pret që inflacioni, i cili mat normën e rritjes së çmimeve, të bjerë në 3.75% deri në fund të këtij viti – shumë nën gjysmën e nivelit aktual.

Andrew Bailey, guvernatori i Bankës së Anglisë, ka thënë gjithashtu se inflacioni ka të ngjarë të bjerë me shpejtësi këtë vit, por ka paralajmëruar se një recesion në Mbretërinë e Bashkuar është ende në skenë.

Ndërsa FMN parashikon se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të tkurret, ajo parashikon rritje ekonomike prej 1.4% në SHBA, 0.1% në Gjermani dhe 0.7% në Francë.

Parashikuesit ekonomikë nuk kanë gjithmonë të drejtë kur bëhet fjalë për parashikimin e së ardhmes. FMN-ja ka thënë se parashikimet e saj për shumicën e ekonomive të përparuara si ajo e Mbretërisë së Bashkuar kanë qenë më shpesh brenda rreth 1.5 pikë përqindjeje nga ajo që ndodh në të vërtetë.

FMN tha se tendenca e bankave qendrore që vendosin normat e interesit në përpjekje për të frenuar inflacionin dhe lufta në Ukrainë vazhdoi të “peshojë mbi aktivitetin ekonomik” në të gjithë botën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore