Biznes

Mbretëria e Bashkuar pa 83% të shitoreve


Në pesë vitet që nga rënia e zinxhirit të dyqaneve BHS, Mbretëria e Bashkuar ka humbur 83 për qind të dyqaneve të saj kryesore.

Agjencia e lajmeve, “BBC”, tregon se shifra nxjerr në pah shtrirjen e përmbysjes së dyqaneve fizike në rrugët kryesore të blerjeve në Mbretërinë e Bashkuar pasi pandemia përshpejtoi ndryshimet në zakonet e blerjeve.

Të dhënat, të përpiluara nga firma e informacionit të pronës komerciale, CoStar Group, ka zbuluar gjithashtu se më shumë se dy të tretat e këtyre dyqaneve kanë mbetur të pazënë.

Afro 237 dyqane të mëdha nuk janë marrë ende nga një biznes i ri.

“Të dhënat pa dyshim që nxjerrin në pah përshpejtimin e ndryshimit në sektorin e shitjes me pakicë në vitet e fundit, të cilin pandemia vetëm e ka përkeqësuar”, ka thënë kreu i analitikës në CoStar Group, Mark Stansfield.

Lidhur me nxjerrjen e këtyre përfundimeve, CoStar gjurmoi zinxhirët më të mëdhenj në Mbretërinë e Bashkuar, nga BHS dhe Beales në Debenhams apo House of Fraser, nga viti 2016 e deri më tani.

Pesë vjet më parë, ata kishin 467 dyqane midis tyre  ndërsa tani kanë mbetur vetëm me 79 të tillë.

Grupi ka shqyrtuar edhe atë që kishte ndodhur me 388 që ishin mbyllur.

Megjithëse 237 janë aktualisht bosh, 52 kanë ose plane të qëndrueshme ose miratim të planifikimit të hershëm për ndryshimin e përdorimit ose ripërdorimin. Dhe ky hulumtim është bërë në korrik.

Stansfield ka treguar për “BBC” se ai besonte që ritmi i ndryshimit do të rritet së shpejti.

“Ne po shohim gjithnjë e më shumë pronarë të pasurive të patundshme që mendojnë përpara që të dalin para problemit dhe të ndryshojnë formën e aseteve kryesore në qendrat e qytetit tonë për të siguruar një pikë kryesore për rigjenerimin”, ka thënë ai.

“Unë mendoj se ne do të shohim shumë më tepër plane që dalin në dritë në muajt e ardhshëm. Me këto mbyllje të dyqaneve vijnë mundësi të reja”, ka shtuar.

Asnjë rregullim i shpejtë

Prej kohësh, supermarketet kanë qenë gur themeli i zonave tregtare në Mbretërinë e Bashkuar. Shumë prej tyre janë në qendra tregtare të ndërtuara me qëllim, ndërsa disa të tjera zënë ndërtesa historike.

“BBC” thekson se të kuptuarit se çfarë mund të bëhet me gjithë hapësirën ​​e tepërt është një nga sfidat më të mëdha për pronarët, por dhe për qendrat e qyteteve që i presin ato prona.

BHS është një ilustrim i mirë se pse nuk ka një zgjidhje të shpejtë për problemin. Pesë vjet pasi shitësi me pakicë pushoi tregtimin, një e katërta e shitoreve të saj të mëparshme nuk kanë arritur të tërheqin qiramarrës të rinj.

Në vitin 2016, “BBC” vizitoi dyqanin e vjetër BHS në Princes Street të Edinburgh-ut, një nga më të mëdhenjtë e kompanisë. Pronarët tashmë kishin ide të reja për sitin dhe vendosën ta kthejnë atë në një ndërtesë me një përzierje të përdorimeve të ndryshme.

Gjashtë katet e tij, dikur të mbushura me asbest, janë transformuar ngadalë. Dhomat e zhveshjes së stafit të vjetër dhe gjysma e ndërtesës janë kthyer në dhoma gjumi hoteli nga Premier Inn.

Gjithashtu po vënë prekjet përfundimtare në një zyrë të artit në krye teksa bodrumi do të bëhet një sallë bowling. Do të ketë shitje me pakicë, por shumë më pak se më parë.

“Kushton shumë para dhe kërkon shumë kohë për t’i kthyer këto hapësira me format të madh në përdorime të reja”, ka thënë arkitekti prapa projektit, Frank Hinds.

“Në aspektin e zhvillimit, ne e bëmë këtë në një hapësirë ​​relativisht të shkurtër kohore”, ka shtuar ai.

Hinds ka dalluar se kur bëhet fjalë për ripërdorimin, pengesat shpesh janë financiare. Investitorët duhet të jenë në gjendje të bëjnë një kthim për të justifikuar investimin e madh.

“Qëndrueshmëria vjen nga vendndodhja dhe dëshira që njerëzit kanë për të qenë në atë vend”, ka veçuar ai.

Për Premier Inn, hotelierja e përfshirë, kjo ishte një mundësi shumë e mirë. “Ndërtesat si kjo nuk vijnë shumë shpesh me pamje të bukura kështjelle”, ka thënë Valerie Graham, drejtore e operacioneve rajonale.

“Të shohësh kaq shumë njerëz që përdorin hapësirën është thjesht fantastike. Dhe kërkesa është atje. Ne gjithashtu krijojmë vende pune”, ka treguar ajo.

Në vitet e fundit, Edinburgh-u ka humbur katër nga dyqanet e tij kryesore, por për fat të mirë, ka zgjidhje në zhvillim për të gjitha ato.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore