Lajme

Mbretëri e Bashkuar – Muzeu i Parë LGBTQ hap dyert në pranverë


Muzeu i parë LGBTQ në Mbretërinë e Bashkuar do të çelë dyert këtë pranverë në Londër.

I themeluar nga Shoqata Bamirëse “Queer Britain”, mendohet që të ketë katër galeri, një hapësirë ​​edukimi, dyqan dhe zyra për stafin.

Ky muze do të vendoset në katin e parë të Kings Cross, shtëpi në pronësi të Fondit të Artit, që është restauruar së fundmi.

Sipas stafit, programet e muzeut do të shpallen së shpejti dhe me rëndësi është fakti se nuk do të ketë tarifë pranimi për vizitorët.

Drejtori dhe bashkëthemeluesi, Joseph Galliano, ka thënë se fillimisht do të ekspozohen objektje që do të merren hua nga muzetë e tjerë, ose arkivat personale.

Arkivat e Britanisë Queer përfshijnë një seri portretesh fotografike të vitit 2019 të njerëzve transgjinorë, pjesë e koleksionit të fotografit Allie Crew.

Bëhet fjalë edhe për xhaketën me thekë, në ngjyrat e ylberit, të veshur nga këngëtari Olly Alexander, i grupit Years and Years dhe dokumentet e para të Stonewall, organizatë kundër homofobisë, e cila u  themelua nga aktori Ian McKellen.

Galliano shprehet se shpreson që muzeu “do të dërgojë një sinjal të fortë te njerëzit që të vlerësohen”.

“Mbretëria e Bashkuar më në fund do të ketë muzeun LGBTQ + që meriton, për të reflektuar dhe festuar të gjitha komunitetet tona emocionuese dhe jashtëzakonisht të larmishme, pavarësisht seksualitetit, identitetit gjinor, prejardhjes, aftësisë apo trashëgimisë së tyre”, thotë Anjum Mouj, administrues i besuar dhe një bord i Britanisë Queer.

“Komuniteti jeton në unitet”, shton Mouj.

King’s Cross, ku do të vendoset muzeu në vitet 1980 dhe 1990 ka qenë ishte një lagje e varfër, shtëpi e një skene të çuditshme të jetës së natës që përqendrohej rreth barit të homoseksualëve dhe lezbikeve The Bell dhe objekteve të tjera.

Këto pijetore ishin një strehë gjatë krizës së AIDS-it dhe shërbyen si një vend grumbullimi për aktivistët, siç raportoi Ryan Gilbey për “The Guardian” në 2017.

Marrë nga “The art newspaper”, përshtatur për Albanian Post!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore