Art&dizajn

Bob Iger merr çmimin e shërbimit 50-vjeçar në Disney


CEO i konglomeratit amerikan të mediave Disney, Bob Iger është nderuar me Çmimin e Shërbimit 50-vjeçar të kompanisë.

Çmimi përmban statujën e bronztë të Borëbardhës dhe shtatë xhuxhëve – Doc, Sneezy, Grumpy, Happy, Bashful, Sleepy dhe Dopey – nga filmi i animuar i Disney i vitit 1937, së bashku me mbishkrimin, “Njohja e 50 viteve magjike me kompaninë Walt Disney”.

Megjithëse Iger ka punuar teknikisht për Disney vetëm që nga viti 1995 – viti kur kompania bleu Capital Cities/ABC, Inc. – çmimi njeh datën e fillimit të tij në ABC në vitin 1974 si asistent prodhimi.

Aso kohe, ABC ishte në pronësi të American Broadcasting-Paramount Theatres.

Iger ndau një imazh të Çmimit të Shërbimit Disney në një postim në Instagram, dhe nuk mungoi një dedikim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Robert Iger (@robertiger)

“Kam filluar karrierën time në ABC, 50 vjet më parë dhe biznesi me siguri ka ndryshuar shumë që atëherë! Por në fund të ditës, suksesi ende varet nga një gjë: tregimi i shkëlqyer. Jam krenar që punoj së bashku me kaq shumë kolegë të talentuar që krijojnë histori dhe përvoja të jashtëzakonshme që bota i shijon”, shkroi Iger.

Pozicioni zyrtar i Iger në Disney filloi në vitin 1996, kur ai shërbeu si kryetar i ABC Group në pronësi të Disney.

Në vitin 1999, ai u promovua si president i Walt Disney International, dhe më vonë shërbeu si president dhe COO i Disney nga viti 2000 deri në vitin 2005.

Iger fillimisht punoi si CEO i kompanisë Walt Disney nga viti 2005 deri në vitin 2020, gjatë së cilës periudhë ai mbikëqyri blerjen e Pixar në vitin 2006, e ndjekur nga Marvel në vitin 2009 dhe Lucasfilm në vitin 2012.

Më pas ai shërbeu si kryetar ekzekutiv dhe kryetar i bordit në vitin 2021; ai doli në pension nga kompania në dhjetor të atij viti. Në nëntor të vitit 2022, ai u kthye në Disney si CEO i saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore