Art&dizajn

Kryevepra e gjetur në një qese plastike shitet për 17.5 milionë funte


Një pikturë e përshkruar si një kryevepër e cila u gjet në një qese plastike pasi u vodh, është shitur për 17.6 milionë funte në ankand.

E titulluar “Rest On The Flight Into Egypt” dhe pikturuar nga mjeshtri venecian Titian kur ishte vetëm 20 vjeç në vitin 1510, u shit nga shtëpia e ankandeve në Londër Christie’s.

Vepra u vodh nga dhoma e pritjes e shtëpisë madhështore Longleat në Wiltshire në vitin 1995, por u gjet shtatë vjet më vonë pa kornizën e saj në një qese plastike në Londër, shkruan BBC, transmeton AlbanianPost.

“Shitja e kësaj vepre artistike vendos një rekord të ri botëror të ankandit për artistin”, thanë ankandistët.

Lord Bath, i cili pasoi babain e tij duke trashëguar pasurinë e Longleat, tha se piktura kishte një “histori të jashtëzakonshme”.

Duke folur përpara shitjes, ai tha: “Ne kemi një strategji të konsiderueshme investimi afatgjatë në Longleat dhe kemi vendosur ta shesim këtë aset për të çuar më tej këtë axhendë në një kohë kur tregu për pikturat me një gjë kaq të rrallë unike është kaq i fortë”.

Fotografia, e cila përshkruan Marinë duke përqafuar Jezusin ndërsa Jozefi shikon, është 60 cm e gjerë dhe e pikturuar në një panel druri.

Ajo ka pasur shumë pronarë gjatë viteve, duke përfshirë perandorin austriak Joseph II, përpara se të varej në Pallatin Belvedere në Vjenë.

Trupat franceze plaçkitën pikturën në 1809 për Muzeun e Napoleonit, i cili u mblodh nga familja Bonaparte.

Më vonë ajo u zotërua nga një pronar tokash skocez përpara se të blihej nga Markesha e katërt e Bath në vitin 1878 në një ankand të Christie’s.

Pasi u vodh në vitin 1995, ajo u gjet në vitin 2002 nga ish-detektivi i Scotland Yard, Charles Hill, pasi u ofrua një shpërblim prej 100 mijë funtesh për informacion.

Hill vlerësohet gjithashtu për ndihmën për të rikuperuar “The Scream” të Edvard Munch pasi u vodh në vitin 1994, si dhe vepra të tjera të famshme arti.

Duke folur përpara ankandit, Andrew Fletcher, kreu global i Christie’s i Departamentit të Mjeshtrave të Vjetër, tha se ishte puna më e rëndësishme e Titian që doli në tregun e ankandeve “në më shumë se një brez”.

Ai shtoi se fotografia ishte “një shembull vërtet i jashtëzakonshëm i qasjes pioniere të artistit si për përdorimin e ngjyrës ashtu edhe për paraqitjen e formës njerëzore në botën natyrore”.

Fletcher tha se vepra siguroi statusin e Titian si “një nga piktorët më të mëdhenj në historinë e artit perëndimor”.

Piktura kishte një vlerësim të ankandit prej 15-20 milionë paundësh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore