Familja

Mbretëresha Camilla thotë se Mbreti Charles është “duke u përmirësuar” mes trajtimit të kancerit


Mbreti Charles është kthyer në marrjen e detyrave mbretërore publike në mes të trajtimit të tij për kancerin, por mbretëresha Camilla kishte një paralajmërim të vogël për burrin e saj gjatë daljes së saj të fundit.

Duke dhënë një përditësim për shëndetin e monarkut 75-vjeçar, Mbretëresha u tha mysafirëve në një festë në kopsht në Lamb House se Mbreti po “bëhej më mirë”, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Edhe pse ajo nuk dha detaje, mbretëresha Camilla dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore kanë thënë më parë se Mbreti Charles ishte i zhgënjyer që duhej të ngadalësonte detyrat në mes të trajtimit të tij për kancerin.

Nipi i monarkut, Peter Phillips, tha në “The Royal Report” të Sky News Australia në mars se Mbreti ishte “i frustruar që nuk mund të vazhdonte dhe të bënte gjithçka që dëshiron të jetë në gjendje të bëjë”.

“Ai është gjithmonë duke e shtyrë, stafin e tij dhe të gjithë, mjekët dhe infermierët e tij që të jenë në gjendje ta përparojnë situatën e tij”, tha ai.

“Pra, mesazhi kryesor do të ishte se ai është padyshim shumë i prirur të kthehet në një formë normaliteti”, pati shtuar Philips.

Një burim mbretëror tha në mars se “një gjë që ka qenë plotësisht e pazvogëluar është oreksi i tij për punë”.

Më 30 prill, Mbreti Charles dhe Mbretëresha Camilla vizituan Qendrën e Kancerit Macmillan në Spitalin e Kolegjit Universitar në Londër, duke shënuar angazhimin e tij të parë publik që kur pallati njoftoi më 5 shkurt se ai kishte kancer.

“Unë mendoj se ai ishte vërtet i emocionuar që ishte jashtë”, tha mbretëresha Camilla të nesërmen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore