Biznes

Mbështjellësit e çokollatave Mars kthehen prej letre në Mbretërinë e Bashkuar


Konsumatorët që do të blejnë çokollata Mars në Tesco në ditët në vijim do të vërejnë një ndryshim.

Mbështjellësi i zakonshëm plastik i çokollatës është zëvendësuar me një letër më miqësore me mjedisin.

Prodhuesi i ëmbëlsirave Mars Incorporated po provon paketimin e letrës së riciklueshme për një kohë të kufizuar, me shufrat në dispozicion në 500 dyqane Tesco nga e hëna.

Kompania po kërkon të eksplorojë lloje të ndryshme paketimi dhe se si funksionojnë këto në jetën e përditshme. Dhe se do të përdorte reagimet për të informuar pilotët e ardhshëm të paketimit.

Mbështjellësit aktualë të plastikës së çokollatave Mars nuk mund të riciklohen, siç është rasti me disa lloje të tjera të paketimeve ushqimore.

Patatet e skuqura, çokollatat dhe djathi janë konsideruar tradicionalisht si ushqimet më të këqija për riciklueshmërinë e ambalazheve dhe markat e mëdha kanë qenë më parë nën presionin e klientëve dhe aktivistëve për të bërë më shumë për të ndërruar mbështjellësit e tyre për të ndihmuar mjedisin.

Mars nuk është firma e parë e ëmbëlsirave që provon të tregtojë në mbështjelljen e saj tradicionale për diçka pak më të gjelbër.

Ai pason lëvizjen e Quality Street për të hequr fletët e saj tradicionale dhe mbështjellëset plastike për letër të riciklueshme përpara Krishtlindjeve të kaluara.

Ndryshimi, i bërë nga pronari i markës, Nestlé, shënoi fundin e mbështjellësve me shkëlqim plastike për herë të parë që nga fillimi i tij në vitin 1936, në favor të një lloj paketimi të mbledhur nga shumica e autoriteteve lokale për nëntë nga 11 ëmbëlsirat e tij.

Në të njëjtën kohë, Nestlé njoftoi se po kalonte mbështjellësit KitKat në 80 për qind plastikë të ricikluar, duke i lejuar ato të riciklohen në supermarkete në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar ose të vendosen në riciklimin e shtëpisë në Irlandë.

Mars ka njoftuar se po “eksploronte lloje të ndryshme zgjidhjesh alternative të paketimit” për produktet e saj të ëmbëlsirave.

Po ashtu ka bërë me dije se po investon qindra miliona paund për të ridizajnuar mijëra lloje ambalazhesh dhe për të përmbushur qëllimin e tij për të reduktuar përdorimin e plastikës me një të katërtën në afat të shkurtër, duke rritur përdorimin e plastikës së ricikluar në paketimin e saj.

Megjithatë, jo të gjitha përpjekjet për të reduktuar përdorimin e ambalazheve plastike të ushqimit kanë rezultuar të suksesshme me blerësit.

Në prill, Sainsbury’s duhej të mbronte lëvizjen për të paketuar me vakum të gjithë mishin e tij të grirë, duke u bërë shitësi i parë me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar që e bën këtë, pasi klientët kritikuan paketimin e ri si “shumë të ngjeshur”.

Duke iu përgjigjur kritikave, supermarketi tha se paketimi i ri do të përgjysmonte sasinë e përdorur për paketë – duke ndihmuar në kursimin e 450 tonëve plastikë në vit.

Gjithashtu u tha blerësve se mishi i grirë në paketat e reja ishte “saktësisht i njëjtë nga të njëjtat makina si në paketat e mëparshme”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore