Lajme

‘Mbështetje dhe dënim’, reagimet e ndryshme ndaj sulmit të Izraelit në Gaza


Pas sulmit vdekjeprurës të Izraelit në Rripin e Gazës dhe sulmeve me raketa palestineze, pati reagime të ndryshme që mbronin sulmet ajrore dhe ata që mbështesin territorin e rrethuar duke denoncuar dhunën.

Koordinatori i posaçëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) për procesin e paqes në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland, paralajmëroi se përshkallëzimi “i rrezikshëm” rrezikonte të krijonte nevojën për më shumë ndihmë në një kohë kur burimet botërore ishin shtrirë në konflikte të tjera.

“Gjatë orëve të fundit, të paktën 10 palestinezë u vranë nga sulmet ajrore izraelite. Jam thellësisht i pikëlluar nga njoftimet se një fëmijë pesëvjeçar është vrarë në këto sulme. Nuk mund të ketë asnjë justifikim për asnjë sulm kundër civilëve”, tha Wennesland.

Shtetet e Bashkuara

John Kirby, koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve për komunikimet strategjike, mbrojti sulmin e Izraelit në Gaza dhe u kërkoi të dyja palëve që të de-përshkallëzojnë situatën.

“Ne jemi të angazhuar në mënyrë aktive me partnerët rajonalë izraelito-palestinezë për të punuar drejt arritjes së paqes. Dhe ne sigurisht u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm. Ne mbetemi të palëkundur në angazhimin tonë për sigurinë e Izraelit dhe do të vazhdojmë të punojmë për të forcuar të gjitha aspektet e partneritetit SHBA-Izrael”.

Ai shtoi gjithashtu se “ne mbështesim plotësisht të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten kundër grupeve terroriste që po marrin jetën e civilëve të pafajshëm në Izrael”.

Turqia

Ankaraja “dënoi fuqishëm” sulmet ajrore izraelite në Gaza dhe tha se “është e papranueshme që civilët, përfshirë fëmijë, të humbasin jetën në sulme”.

Ministria e Jashtme në një deklaratë kërkoi “përmbajtje dhe sens të përbashkët” pas sulmeve vdekjeprurëse në enklavën e bllokuar.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për tensionin në rritje në rajon pas sulmeve. Ne theksojmë nevojën për t’i dhënë fund këtyre ngjarjeve përpara se ato të kthehen në një spirale të re konflikti”.

Egjipti

Kajro po punon për të qetësuar përshkallëzimin e fundit në Gaza.

“Shpresojmë të arrijmë një konsensus për të rikthyer qetësinë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha një burim i paidentifikuar i sigurisë për agjencinë e lajmeve “AFP”.

Udhëheqësi i Hamasit me bazë në Doha, Ismail Haniyeh ka zhvilluar bisedime me “inteligjencën egjiptiane” mbi dhunën, thuhet në një deklaratë nga grupi. Egjipti, një ndërmjetës historik midis Izraelit dhe grupeve të armatosura në Gaza, negocioi armëpushimin që i dha fund konfliktit në maj të vitit të kaluar.

Katari

Katari – një mbështetës i madh financiar që ka shpenzuar miliarda dollarë për rindërtimin e Gaza-s dhe mbështetjen e popullit të saj pas sulmeve izraelite – shprehu “dënimin dhe denoncimin e tij të fortë” për sulmet e së premtes.

Ai theksoi “nevojën që komuniteti ndërkombëtar të lëvizë urgjentisht për të ndaluar sulmet e përsëritura të okupimit izraelit kundër civilëve, veçanërisht grave dhe fëmijëve”.

Në një deklaratë të premten, ministria e punëve të Jashtme përsëriti “qëndrimin e vendosur të shtetit të Katarit për drejtësinë e çështjes palestineze, të drejtat legjitime të popullit vëlla palestinez dhe krijimin e shtetit të tyre të pavarur në kufijtë e vitit 1967, me Jerusalemin Lindor si kryeqyteti i saj.”

Jordania

Amani kërkoi që Izraeli “të ndalojë menjëherë agresionin e tij” në Rripin e Gaza-s. Zëdhënësi Haitham Abu al-Ful paralajmëroi për pasoja “të rrezikshme” që “vetëm do të rrisin tensionin dhe dhunën.

“Zgjidhja e problemit të Rripit të Gaza-s dhe parandalimi i përshkallëzimit të dhunës qëndron në gjetjen e një horizonti të vërtetë politik duke u kthyer në tryezën e bisedimeve për të arritur një paqe të drejtë mbi bazën e zgjidhjes me dy shtete”, tha ai.

Izraeli

Kryeministri izraelit Yair Lapid në një deklaratë televizive u zotua të bëjë “çfarëdo që duhet për të mbrojtur popullin tonë”.

“Izraeli kreu një operacion të saktë kundër terrorizmit kundër një kërcënimi të menjëhershëm. Lufta jonë nuk është me popullin e Gaza-s”.

Ai shtoi se “Xhihadi Islamik është një përfaqësues iranian, që dëshiron të shkatërrojë shtetin e Izraelit dhe të vrasë izraelitët e pafajshëm. Kreu i Xhihadit Islamik, është në Teheran ndërsa flasim. Ne do të bëjmë gjithçka që duhet për të mbrojtur popullin tonë. Izraeli nuk është i interesuar për një konflikt më të gjerë në Gaza, por nuk do të shmanget as nga një”.

Hamasi

Ghazi Hamad, një zyrtar i lartë i Hamasit – grupi që qeveris Rripin – tha se sulmi i fundit është “një krim brutal, një masakër e kryer nga okupimi izraelit kundër popullit tonë”.

Fraksionet palestineze po eksplorojnë “opsionin më të mirë për popullin palestinez”.

Autoriteti Palestinez

Autoriteti Palestinez, i cili qeveris Bregun Perëndimor të pushtuar, dënoi “agresionin izraelit në Rripin e Gaza-s dhe kërkoi ndërprerjen e menjëhershme të tij”.

“Presidenca i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të detyrojë Izraelin të ndalojë këtë agresion kundër popullit tonë kudo, veçanërisht në Gaza, dhe t’i sigurojë atyre mbrojtje ndërkombëtare”, thuhet në një deklaratë.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore