Lajme

Mbështetësit e Trump shënjestrojnë votuesit me ngjyrë, me imazhe të falsifikuara përmes AI


Mbështetësit e Donald Trump kanë krijuar dhe shpërndarë imazhe të rreme të votuesve me ngjyrë, të krijuar nga AI, për të inkurajuar afro-amerikanët të votojnë republikanët.

BBC Panorama zbuloi dhjetëra deepfake (imazhe të rreme të krijuara përmes Inteligjencës Artificiale), që portretizonin njerëzit me ngjyrë si përkrahës të ish-presidentit.

Trump u ka bërë ballë hapur votuesve zezakë, të cilët ishin çelësi për fitoren e Joe Biden në zgjedhjet e vitit 2020.

Por nuk ka asnjë provë që lidh drejtpërdrejt këto imazhe me fushatën e Trump.

Bashkëthemeluesi i Black Voters Matter, një grup që inkurajon zezakët të votojnë, tha se imazhet e manipuluara po nxisin një “narrativë strategjike” të krijuar për të treguar Trump si popullor në komunitetin me ngjyrë.

Një krijues i njërës prej imazheve i tha BBC-së: “Nuk po pretendoj se është e saktë”.

Imazhet e rreme të mbështetësve me ngjyrë të Trump, të krijuara nga inteligjenca artificiale (AI), janë një nga tendencat e shfaqura të dezinformimit përpara zgjedhjeve presidenciale në SHBA në nëntor.

Ndryshe nga viti 2016, kur kishte prova të fushatave të ndikimit të huaj, imazhet e krijuara nga AI të gjetura nga BBC duket se janë bërë dhe shpërndarë nga vetë votuesit amerikanë.

Njëri prej tyre ishte Mark Kaye dhe ekipi i tij në një radio konservatore në Florida.

Ata krijuan një imazh të Trump duke buzëqeshur me krahët e tij rreth një grupi grashë me ngjyrë, në një festë dhe e shpërndanë atë në Facebook, ku Kaye ka më shumë se një milion ndjekës.

Në fillim duket e vërtetë, por me një inspektim më të afërt, lëkura e të gjithëve është paksa shumë e shndritshme dhe në duart e njerëzve mungojnë gishtat – disa shenja treguese të imazheve të krijuara nga AI.

“Unë nuk jam fotoreporter,” tha Kaye nga studioja e tij e radios.”Unë nuk jam atje duke bërë fotografi të asaj që po ndodh në të vërtetë. Unë jam një tregimtar”.

Ai kishte postuar një artikull për votuesit me ngjyrë që mbështesin Trump dhe i kishte bashkangjitur këtë imazh, duke lënë përshtypjen se të gjithë këta njerëz mbështesin kandidimin e ish-presidentit për Shtëpinë e Bardhë.

Në komentet në Facebook, disa përdorues dukej se besonin se imazhi i AI ishte i vërtetë.

“Unë nuk po pretendoj se është e saktë. Nuk po them: “Hej, shikoni, Donald Trump ishte në këtë festë me të gjithë këta votues afrikano-amerikanë. Shiko sa shumë e duan ata!”, tha ai.

“Nëse dikush po voton në një mënyrë ose në një tjetër për shkak të një fotografie që sheh në një faqe në Facebook, ky është një problem me atë person, jo me vetë postimin”.

Një tjetër imazh i shikuar gjerësisht i inteligjencës artificiale që zbuloi hetimi i BBC tregon Trump duke pozuar me votuesit me ngjyrë në një verandë të përparme.

Fillimisht ishte postuar nga një llogari satirike që gjeneron imazhe të ish-presidentit, por mori vëmendje të gjerë vetëm kur u ripostua me një titull të ri duke pretenduar në mënyrë të rreme se ai kishte ndaluar autokolonën e tij për të takuar këta njerëz.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore