Aplikacione

Matilda Djerf, influencuesja suedeze 26-vjeçe që ndërtoi një perandori virtuale


Matilda Djerf i tha Insider se kur ishte më e re, kishte luftuar shumë për të siguruar një punë në një dyqan peshku.

Një kujtim kaq i dashur i rinisë së saj të kaluar në një dyqan peshku mund të befasojë disa, duke pasur parasysh se kush është bërë Djerf.

Jo vetëm kaq, Djerf është një nga fytyrat më të njohura në mediat sociale, me mbi 2.7 milionë ndjekës në Instagram dhe mbi 1.2 milionë ndjekës të TikTok.

Me kalimin e viteve, Djerf ka frymëzuar shikuesit të rikrijojë flokët e saj, në formë Farrah Fawcett – në kohën e shkrimit, 13.8 miliardë video u shfaqën në platformë nën kërkimin “Matilda Djerf Flokët”.

Është e qartë se Djerf, e cila ka lindur dhe është rritur në Borås, një qytet i vogël në Suedinë perëndimore, nuk është me vetëm një influencuese e cila zhduket ne turmën e këtyre yjeve të reja.

How Matilda Djerf Built a Fashion Empire With No Business Plan

Ndërsa ndjekësit e Djerf-it në mediat sociale u rrit dhe ajo mori më shumë mundësi për të bashkëpunuar me markat në Suedi.

“Ajo ishte kur i thashë Rasmusit se do të më pëlqente të krijoja diçka vetë dhe të kisha kontrollin e plotë”, tha Djerf.

Ajo tani është drejtoresha kreative e markës së saj të modës, Djerf Avenue, të cilën e filloi me Johansson.

“Ishte një goditje në errësirë. Ne menduam se mund të ishte ose një goditje ose mund të ishte një humbje e plotë.”

Ajo dhe Johansson nuk kishin synime, pritshmëri, madje as një plan biznesi. Çifti fillimisht donte të fitonte para që të mund të udhëtonin.

Matilda Djerf om miljonbygget Djerf Avenue | SvD

Djerf tha se ajo kurrë nuk mund të parashikonte se sa larg do të shkonte ishte shpejt, tha ajo, Djerf Avenue filloi të tejkalonte pritshmëritë e tyre. Dhe tre vjet më vonë, ajo dhe Johansson, i cili tani është CEO, mund të thonë me siguri se bastet e tyre u shpërblyen.

Megjithëse ajo nuk pranoi të konfirmonte të ardhurat e saj por suksesi i Djerf Avenue është i mirë-dokumentuar. Në vitin 2021, Vogue raportoi se marka po bënte 8 milionë dollarë në shitje dhe të ardhurat e saj nga shitjet në vitin 2022 pritet të jenë rreth 22 milionë dollarë, raporton New York Times.

Ajo tha se një nga prioritetet e saj kryesore është menaxhimi i një stafi prej 20 punonjësish në Suedi dhe një staf prej gjashtë vetësh në New York.

“Askush nuk ju thotë se sa kohë duhet vetëm për të folur me të gjithë në zyrë ose si të jesh një shef i mirë,” tha ajo. “Trajtimi i njerëzve është një detyrë që kërkon shumë kohë.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore