Lajme

Matar thotë se nuk e ka sulmuar Salman Rushdie


Personi i akuzuar për sulmin ndaj autorit të njohur, Salman Rushdie, javën e kaluar deklaroi se është i pafajshëm për akuzat për tentativë vrasje dhe sulm.

Hadi Matar, 24-vjeçari i akuzuar për goditjen e vazhdueshme me thikë të Rushdie në skenë gjatë një ngjarje letrare në SHBA, tha se është i pafajshëm.

Një juri e paditi atë më herët gjatë ditës për një akuzë për tentativë vrasjeje të shkallës së dytë, e cila mbart një dënim maksimal prej 25 vjetësh burgim dhe një akuzë për sulm të shkallës së dytë.

I veshur me një uniformë burgu bardh e zi, Matar qëndroi i heshtur gjatë seancës, ndërsa avokati i tij u përpoq pa sukses të bindte gjyqtarin se ai duhej të lirohej ndërsa priste gjyqin.

Gjykatësi urdhëroi që Matar të qëndronte në paraburgim pa kusht.

Sulmi i së premtes së kaluar kundër Rushdie, autorit 75-vjeçar nxiti reagim dhe dënim në mbarë botën.

Rushdie u shtrua në spital, por agjenti i tij ka thënë se gjendja e tij po përmirësohet dhe ai është në gjendje të mirë shpirtërore.

Ai është përballur me më shumë se 30 vjet kërcënime kundër jetës së tij, pas botimit të Vargjeve Satanike në fund të viteve 1980.

Shumë myslimanë në mbarë botën e konsiderojnë librin si blasfemues dhe në vitin 1989, Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ayatollah Ruhollah Khomeini, nxori një dekret fetar që bënte thirrje për vdekjen e Rushdie, duke e detyruar autorin të kalonte më shumë se një dekadë duke u fshehur.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore