Stil

Maskë me patate: Lamtumirë njolla dhe rrathë të errët në fytyrë


Ilustrim

Përveç përdorimit në dietë, patatet janë një produkt kozmetik natyral shumë efektiv, i cili mund të ndihmojë në shumë probleme të lëkurës. Është shumë i lirë, kështu që është i disponueshëm për të gjithë.

Patatet përmbajnë një përqindje të lartë të vitaminës C, e cila ndihmon në zbardhjen e njollave nga dielli apo aknet, si dhe merr pjesë në krijimin e kolagjenit, i cili i jep lëkurës qëndrueshmëri dhe elasticitet.

Janë gjithashtu të pasura me proteina që aktivizojnë procesin e rigjenerimit të qelizave të lëkurës dhe nxisin shërimin e plagëve. Përveç kësaj, patatet përmbajnë vitamina B1 dhe B2, niseshte, kalium dhe kalcium që ushqejnë dhe ushqejnë lëkurën.

Patatet e papërpunuara të copëtuara do të zbusin edhe rrathët e zinj më të vazhdueshëm rreth syve ose qepallat e fryra pas një nate pa gjumë. Maska e fytyrës me patate gjithashtu ndihmon në rastin e njollave dhe njollave, dhe në mënyrë efektive zbardh lëkurën dhe ngadalëson procesin e plakjes.

Kjo maskë me patate përgatitet shumë lehtë dhe ju nevojiten patate dhe karota, si dhe pak shafran i Indisë dhe vaj bajame. Karota është një burim i beta-karotenit që rinovon lëkurën, parandalon rrudhat dhe nxit zbardhjen.

Për të përgatitur një maskë për fytyrën me patate, duhet: të gatuani një patate të vogël të qëruar dhe një karotë të vogël dhe më pas t’i grini dhe shtoni një lugë çaji shafran të Indisë dhe gjysmë luge çaji vaj bajame. Përziejini derisa të përftohet një pastë e imët.

Aplikoni maskën tuaj me patate në një fytyrë të pastruar më parë dhe lëreni të veprojë për 15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Përsëriteni të paktën një herë në javë. Këtë maskë mund ta përdorni jo vetëm për fytyrën, por edhe për pjesët e tjera të trupit ku janë të lokalizuara njollat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore