Lajme

Martin Berishaj, ambasadori i ri i Kosovës në Kroaci


Martin Berishaj

Martin Berishaj, do të jetë ambasadori i ri i Kosovës në Kroaci.

Berishaj i cili e ka zëvendësuar ish-ambasadorin e Kosovës në Kroaci, Gëzim Kasapolli, gjatë ditës së hënë ka dorëzuar letrat kredenciale tek autoritetet kroate.

Këtë e ka bërë të ditur vetë ai nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook.

“Të hënën ambasadori i Republikës së Kosovës në Republikën e Kroacisë, Martin Berishaj, i dorëzoi kopjen e letrave kredenciale te udhëheqësja e Protokollit Diplomatik në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Kroacisë, Emilija Vuçiniç – Margeta”.

Ndryshe Misioni diplomatik i Kosovës në Kroaci ishte pa ambasador nga 19 maji i këtij viti, pas vendimit të ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, për të shkarkuar nga pozita 12 ambasadorë.

Donika Gërvalla

Emërimi i ambasadorëve të rijnë ka ardhur pas një periudhe gjashtë mujore vakumi që kanë pasur misionet diplomatike kosovare.

Kështu sipas kryediplomates Gërvalla, Ambasada e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të përfaqësohet nga Ilir Dugolli, i cili së fundmi ka qenë ambasadori i Kosovës në Turqi.

Ambasada e Kosovës në Britaninë e Madhe do të përfaqësohet nga Ilir Kapiti, i cili para emërimit si ambasador ishte zëvendësministër në Ministrinë e Financave.

Gërvalla, ka bërë të ditur se Mehdi Halimi do jetë ambasadori i Kosovës në Francë.

Shefja e diplomacisë kosovare po ashtu ka njoftuar se përfaqësuese e Kosovës në Çeki do të jetë Albesjana Iberhysaj, ndërsa ambasadori i ri i Kosovës në Gjermani do të jetë Faruk Ajeti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore