Lajme

Marta dhe videoja virale e B&B pasi ikin turistet: Vrazhdësia e tyre është e shfrenuar


“Në fillim është një tronditje. Shumë besojnë se mund të pasurohen me platformën Airbnb. Por nuk është kështu. Ndoshta kjo është arsyeja pse ata kënaqeshin duke parë videon time dhe duke më shkruar. Ata duan këshilla, ndihmë”.

Marta Cantoni menaxhon rreth dhjetë shtëpi me qira në Booking, ëndrra sipërmarrëse e mundshme, sipas shumë njerëzve.

Gjithçka që nevojitet është një apartament.

Por nuk është gjithçka rozë, siç shpjegon Marta, e cila së fundmi postoi një video që përfundoi duke u bërë një lloj manifestimi i vështirësive.

Videoja e saj grumbulloi 780 mijë shikime, 14 mijë pëlqime dhe mbi 2 mijë e 700 komente.

Videoja që postoi është realizëm radikal. Ajo tregon gjendjen e një prej dhjetë apartamenteve të sapo liruara nga një çift turistësh.

Një fatkeqësi. Papastërtia është në çdo dhomë. Lavamani plot me pjata të pista, mbeturinat e shpërndara…

Marta donte të tregonte potencialin shkatërrues të turistit.

A nuk e postuat videon edhe për të fituar pak publicitet?

Absolutisht jo. Kur më ndodhnin gjëra të tilla si ajo që tregova, bëja foto ose bëja një video vetëm për mamanë dhe të dashurin. Ata argëtohen: hajde më trego çfarë të kanë bërë sot, si kanë dalë nga shtëpia. Një ditë, pas një apartamenti tjetër të gjetur në kushte të mjerueshme, pyeta veten: a më ndodhin vetëm mua të kem të bëj me njerëz të vrazhdë? Kështu që mendova t’i shpërndaja imazhet në rrjetet sociale. Isha e interesuar të kisha një shkëmbim mendimesh me menaxherët e tjerë të Airbnb. Dhe shumë më kanë shkruar”.

A fitoni mirë?

“Jo keq, jetoj mirë këtu dhe argëtohem shumë. Por nuk është gjithçka rozë. Duhet t’i ndjekësh njerëzit për para, taksat janë të larta (taksat ndaj shtetit dhe përqindje ndaj Booking)”.

Videoja ishte një shpërthim. Tregoi një apartament në gjendje të keqe. Ka pasur më keq?

“Shumë më keq. Një herë më erdhi një çift rreth të dyzetave. Njëri nga të dy e përkufizoi veten si artist. Ata kishin një qen. Ata duhej të paguanin ekstra, por nuk më thanë asgjë për kafshën. Ata dalin nga shtëpia dhe unë hyj të pastroj. Gjej urinim në mobilje, në perde, në dysheme. Kur u tregova se kjo nuk bëhet, artisti mu përgjigj: po për çfarë ankoheni? Do ta kishe bërë pastrimin gjithsesi”.

“Një herë tjetër rezervuan dy persona. Hyra në dhomë për të pastruar dhe zbulova se në shtëpi ishin tetë persona. Disa flinin në dysheme. E kishin mbushur xhakuzin deri në buzë, dhoma ishte gjysmë e përmbytur. Ky është një fakt i përsëritur: vetëm një person rezervon dhe më pas shfaqen katër ose pesë. Dhe është serioze: nëse nuk i regjistroj mysafirët, ka penallti”.

A është banjo dhoma më e dëmtuar?

“Le të themi se është më e goditura. Shpesh mysafirët nuk e lajnë tualetin”.

E bezdisshme. Të tjera?

“Tymi. Ndonjëherë nuk mjafton të hapësh dritaret edhe për një ditë të tërë për të hequr erën. Të rinjtë gjithashtu pinë substanca brenda. Unë kam dokumentet e tyre, mund t’i raportoj. Nuk e kam bërë kurrë”.

Rezervimi nuk mund t’ju ndihmojë?

“Rezervimi duhet të na mbrojë. Por kështu funksionon. Nëse i ftuari pi duhan në shtëpi ose ka pastrim shtesë, Booking na thotë se mund të ndërhyjë vetëm nëse diçka prishet. Por asgjë nuk mund të bëhet për shkak të pranisë së kafshëve të padeklaruara, duhanpirjes, shpenzimeve shtesë apo vjedhjes së peshqirëve”.

A janë të shpeshta vjedhjet?

“Peshqirët dhe thikat. Më duhet t’i numëroj çdo muaj sepse i vjedhin ose i hedhin”.

Tjetër?

“Dikur kam mobiluar një apartament me qirinj që kam blerë në Ikea. Shumë e lezetshme, e shtrenjtë. Sepse i pëlqej. Ato e bëjnë ambientin të ngrohtë”.

A ju kanë vjedhur edhe qirinjtë?

“Me sa duket, disave u duket e drejtë të marrin atë që duan. E mira është se në komentet në TikTok disa i justifikojnë këto sjellje. Logjika e tyre është: e pagoi pastrimin, gjithçka është pjesë e çmimit”.

Kush janë klientët më pak të sjellshëm?

“Shpesh janë italianë, veçanërisht të rinjtë. Janë ata që ndihen më të drejtë të bëjnë atë që duan. Të huajt, përkundrazi, janë mikpritës, të sjellshëm dhe korrekt. Ashtu si amerikanët dhe evropianët veriorë”.

Le të kthehemi te vrazhdësia.

“Klima e kondicionuar funksionon edhe kur dalin. Dritat gjithmonë ndezur. Taksa turistike: duhet t’i ndjekësh për ta mbledhur. Janë gjëra të vogla, për hir të mirësisë, por janë tregues respekti”.

Kush mbizotëron mes të sjellshmëve dhe të vrazhdëve?

“Gjysmë e gjysmë. Ndonjëherë ndodh edhe që akomodimi të jetë krejtësisht i rregullt: enët të lara, dyshemeja e pastruar, objektet e vendosura në rafte. Disa të pyesin me mirësjellje nëse mund të nxjerrin mbeturinat apo të lajnë enët”.

Çfarë kuptove nga shkëmbimi i mendimeve me menaxherët e tjerë të Airbnb në rrjetet sociale?

“Disa flasin për përvoja të mrekullueshme, të tjerë më thonë ‘kjo ende nuk është shumë’. Çështja është se ata që paguhen për të pastruar mësohen. Dhe shumë pronarë nuk e dinë se çfarë po ndodh”.

Videoja tregoi enët e grumbulluara për t’u larë, mbetje ushqimore në frigorifer, të brendshme të mbetura përreth.

“Dhe ka nga ata që e heqin grimin me mbulesa të bardha dhe më pas i hedhin në dysheme. Dhe të mendosh që në shtëpitë që marr me qira, pastrimi duhet të jetë i përpiktë në detaje. Në ideologjinë time shtëpiake, si të thuash, mysafiri duhet ta gjejë shtëpinë në rregull, jastëkun në një mënyrë të caktuar, letrën higjienike gjithmonë të re, pluhurin inekzistent, pasqyrat të pastra, vajin dhe kripën në një vend të caktuar, peshqirët të palosur mirë, frigoriferi bosh dhe shumë i pastër dhe as një qime në dysheme”.

Cili është vlerësimi juaj për rezervimet?

“Shume mirë. Por mysafiri ka fuqinë e madhe: vlerësimin”.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore