Lajme

Marrëdhëniet e Algjerisë me Marokun arritën në një “pikë pa kthim”


Marrëdhëniet e Algjerisë me Marokun kanë arritur “pikën pa kthim”, sipas presidentit algjerian Abdelmadjid Tebboune, dëshmia e fundit e vazhdimit të marrëdhënieve të dobëta midis dy vendeve.

Tebboune, teksa ndjente keqardhje për përkeqësimin e marrëdhënieve midis Algjerisë dhe fqinjit të saj, ai fajësoi Marokun për gjendjen aktuale të punëve.

“Ne kemi arritur praktikisht pikën pa kthim”, tha Tebboune, i cili u bë president në vitin 2019 pas dorëheqjes së liderit të gjatë Abdelaziz Bouteflika.

“Pozicioni ynë është një përgjigje për veprimet e Marokut, ne nuk ishim kurrë ata që filluam problemin”.

Vendet e Afrikës Veriore janë mbyllur në një rivalitet të ashpër për dekada të tëra mbi territorin e diskutueshëm të Saharasë Perëndimore. Algjeri mbështet lëvizjen e armatosur Polisario që kërkon pavarësinë për Saharanë Perëndimore, një territor që Rabat e pretendon si të tijin.

Separatistët e Polisarios morën armët në vitet 1970 dhe kanë vazhduar të kërkojnë një referendum për pavarësinë në bazë të një marrëveshjeje të vitit 1991 që përfshinte një armëpushim.

Ministri i Jashtëm algjerian Ramtane Lamamra njoftoi ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike në gusht 2021, pas tensioneve në rritje për mosmarrëveshjen.

Përveç dallimeve rreth Saharasë Perëndimore, Algjeria dhe Maroku ndryshojnë në pozicionin e tyre ndaj Izraelit.

Në intervistën e tij, Tebboune theksoi mbështetjen e vendit të tij për Autoritetit Palestinez dhe tha se Algjeria e sheh këtë çështje si një çështje të brendshme.

Algjeria nuk e njeh Izraelin, ndërsa Maroku dhe Izraeli ranë dakord të normalizojnë marrëdhëniet në një marrëveshje të ndërmjetësuar me ndihmën e Shteteve të Bashkuara në dhjetor 2020.

Si pjesë e marrëveshjes, presidenti i atëhershëm i SHBA-ve, Donald Trump ra dakord të njohë sovranitetin e Marokut mbi Saharën Perëndimore. Maroku që atëherë ka kërkuar që Izraeli të ndërmarrë atë hap përpara se Rabat të hapë një ambasadë në Tel Aviv.

Tebboune gjithashtu e ktheu zemërimin e tij ndaj Spanjës, të cilën ai e akuzoi si të njëanshme ndaj Marokut.

Ai shtoi se qeveria spanjolle kishte harruar rolin e saj si një ish-fuqi koloniale në Saharanë Perëndimore dhe se ajo ende mbante përgjegjësinë për zgjidhjen e çështjes.

Saharaja Perëndimore ishte një koloni spanjolle deri në vitin 1975. Maroku më pas mori kontrollin e zonës së madhe të shkretëtirës në bregdetin e Atlantikut të Afrikës, e cila është pak më e madhe se madhësia e Mbretërisë së Bashkuar, në një lëvizje që nuk është njohur ndërkombëtarisht.

Njohja ndërkombëtare e kontrollit të Saharasë Perëndimore është një qëllim i rëndësishëm për qeverinë marokene, e cila u largua nga Bashkimi Afrikan në 1984 në shenjë proteste kundër njohjes së Polisarios nga organizata. Maroku u ribashkua me trupin kontinental vetëm në vitin 2016.

Spanja ka mbajtur një pozicion neutral për këtë çështje për dekada, por në mars të vitit të kaluar, Madridi mbështeti një propozim të vitit 2007 nga Maroku për t’i ofruar autonomi Saharasë Perëndimore nën sovranitetin e saj, duke e përshkruar atë si “bazën më serioze, realiste dhe më të besueshme” për t’i dhënë fund konflikti i gjatë.

Algjeria u përgjigj duke tërhequr ambasadorin e saj nga Madridi në shenjë proteste dhe më pas pezulloi një traktat miqësie dy dekadash me Spanjën disa muaj më vonë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore