Film

Mario Van Peebles do të drejtojë “That’ll Be the Day”, dramë kushtuar Buddy Holly-t dhe ndikimit të tij në muzikë


Regjisori amerikan Mario Van Peebles është përzgjedhur për të drejtuar “That’ll Be the Day”, historia se si Buddy Holly dhe muzikantë të tjerë të fundit të viteve 1950 ndihmuan në lindjen e ‘rock ‘n’ roll-it’ dhe ndikimin në peizazhin më të gjerë shoqëror dhe kulturor, duke përfshirë lëvizjen për të drejtat civile.

Muzika ka qenë qendrore në pjesën më të madhe të punës së Van Peebles, nga filmi i tij gangster i vitit 1991 “New Jack City” deri tek puna e tij në “Wu-Tang: An American Saga”, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Van Peebles aktualisht është duke shkruar një nderim skenik muzikor për babain e tij Melvin Van Peebles, që do të performohet në Lincoln Center të Nju Jorkut më vonë këtë vit.

“Tani i trazuar kulturor i Amerikës ka prodhuar talente të jashtëzakonshme muzikore, duke përfshirë Buddy Holly-n”, tha Van Peebles në një deklaratë.

Prodhuesit e “That’ll Be the Day” janë Rick French (“Not Without Hope”, “Four Down”) i Prix Productions dhe Stuart Benjamin (“Ray”, “La Bamba”) i Stuart Benjamin Productions, duke punuar në bashkëpunim. me STX.

Skenari u shkrua nga Patrick Shanahan dhe Matthew Benjamin, me materiale shtesë të shkruara nga Van Peebles – ai bazohet në një histori nga French dhe Stephen Easley, këshilltarë të përgjithshëm të Fondacionit Arsimor “Buddy Holly”.

BMG – e cila menaxhon pasurinë e Buddy Holly dhe kontrollon të drejtat për katalogun e botimeve të muzikës Holly në SHBA – siguroi financim zhvillimi për projektin.

Easley, David Hirshland dhe Peter Bradley, Jr. i Fondacionit Arsimor “Buddy Holly” janë producentë ekzekutivë.
Maria Elena Holly, e veja e Buddy Holly, është një prodhuese e asociuar dhe Shanahan dhe Matthew Benjamin janë bashkëprodhues

Benjamin ka një histori të gjatë me biografitë muzikore.

Në vitin 1987, ai prodhoi dramën muzikore “La Bamba”, me aktorin Lou Diamond Phillips, e cila tregonte ngritjen e një të riu Ritchie Valens, i cili vdiq së bashku me Holly dhe J.P. Richardson (The Big Bopper) në një aksident avioni pranë Iowas më 3 shkurt të vitit 1959.

Benjamin më vonë prodhoi “Ray”, një film biografik që eksploronte jetën dhe karrierën e Ray Charles, ku luajtën Jamie Foxx, Kerry Washington dhe Regina King.

Ai mori një nominim për “Oscar” për filmin dhe gjithashtu mori një “Grammy” për kolonën zanore të filmit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore