Lajme

Maqedonci e falënderon Peach-in për shtimin e trupave britanik pas sulmit terrorist në Banjë


Ministri i Mbrojtës, Ejup Maqedonci, ka njoftuar se është takuar me të dërguarin special për Ballkanin Perëndimor të Kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Lord Suart Peach.

Në këtë takim, sipas zyrës për media të kësaj ministrie, është folur për shtimin e numrit të ushtarëve britanik në Kosovë.

“E falënderova për mbështetjen e vazhdueshme që Mbretëria e Bashkuar i ka ofruar Kosovës në çështje të sigurisë, ruajtjes së integritetit territorial, veçanërisht me shtimin e trupave të saj në kuadër të KFOR-it pas sulmit në Banjë”, thuhet në njoftim.

Maqedonci ka theksuar se ministria që e drejton është e përkushtuar në ruajtjen e stabilitetit dhe përmbushjen e synimit si shtet për anëtarësim në NATO dhe BE.

Peach është duke qëndruar në Kosovë, ku është takuar me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, me të cilët ka biseduar për sigurinë rajonale.

Lajmi është bërë i ditur nga ambasada e Mbretërisë së Bashkuara në Kosovë, përmes një postimi në platformën X, ish-Twitter.

Për takimin Kurti-Peach, ka njoftuar edhe zyra e kryeministrit. Ata kanë bërë me dije se zhvillimet në rajon, me theks në sundimin e ligjit dhe sigurisë, ishin temë e diskutimit dhe e interesimit të përbashkët.

Në këtë drejtim, kryeministri theksoi se “ligjshmëria dhe siguria shkojnë bashkë”.

Në takim u diskutua edhe për sigurinë e Kosovës. Kurti theksoi rëndësinë e sigurisë së kufirit me Serbinë, prej nga edhe vjen agresioni ndaj Kosovës, siç edhe u dëshmua në shtatorin e vitit të kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore