Pajisje

Manovrimet me “screenshots” në Samsung Galaxy


Çdo pajisje Android ju lejon të merrni pamje nga ekrani, por çfarë bëni pasi të merrni një të tillë? Shumë telefona inteligjentë Android dhe tableta tani menjëherë ju japin disa opsione pasi të keni marrë një screenshot.

Meqenëse kemi të bëjmë me Android, ka mënyra të shumta jo vetëm për të marrë një screenshot, por edhe për ta redaktuar atë.

Metoda më universale për të marrë një pamje të ekranit është të shtypni butonat e uljes së vëllimit dhe fuqisë së bashku derisa ekrani të pulson. Kjo do të funksionojë në shumicën e telefonave dhe tabletëve Android.

Çfarë ndodh më pas? Kjo varet edhe nga prodhuesi i pajisjes. Ne do t’ju tregojmë se si të modifikoni shpejt një pamje të ekranit në një pajisje Samsung Galaxy dhe një telefon Google Pixel.

Duke përdorur një nga metodat e disponueshme në pajisjet Samsung Galaxy, merrni një screenshot. Kjo do të sjellë një shirit veglash lundrues me një ikonë redaktimi – prekni atë.

Ju do të silleni në një ekran bazë të redaktimit të imazhit. Së pari, kapni qoshet e seksionit të theksuar për të prerë foton e ekranit.

Tjetra, poshtë pamjes së ekranit është një shirit mjetesh lundrues me disa opsione. Këto përfshijnë opsionin për të vizatuar, fshirë, ribërë, shpërndarë dhe për të ruajtur foton e ekranit.

Pasi të keni përfunduar redaktimin, prekni ikonën me shigjetën poshtë për të ruajtur pamjen e ekranit në telefonin ose tabletën tuaj. Pajisjet Samsung vendosin foto në ekran së bashku me fotot e bëra me kamerën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore